Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Zabytek
nr w rej.
2067
Willa Topolanka 2020 bok

Willa Topolanka w 2020 roku, widok z boku

Willa Topolanka 2020 przod

Willa Topolanka w 2020 roku, widok od przodu

Topolanka 2011

Willa Topolanka w 2011 roku

Topolanka 2006 Opolski

Willa Topolanka w 2006 roku

Willa Topolanka porównanie

Porównanie wyglądu budynku z 2011 roku sprzed pożaru i z 2012 roku na zdjęciach satelitarnych

Willa Topolanka – willa położona przy ul. Leśnej Polanki 30 (obręb 4-01-15, działka 36/01) w Winnicy (obszar MSI Nowodwory) w dzielnicy Białołęka.

Nazwa[]

Nazwa willi pochodzi od rosnących tu dawniej dwóch wielkich topoli - pierwszą z nich powaliła wichura w 1972 roku, a druga padła około 2005 roku[1].

Historia[]

Ta eklektyczna willa wpisana jest do gminnej ewidencji zabytków jako powstała na początku XX wieku (typowane lata 1901-1925), choć przekazy ustne mówią już o połowie XIX wieku - oznaczałoby to, że willa jest jedną z najstarszych zachowanych murowanych budowli mieszkalnych Białołęki[1]. Obok budynku znajduje się dwudziestometrowy dąb szypułkowy, wpisany pod numerem 153 jako pomnik przyrody. Po drugiej stronie ulicy znajduje się drugi, szesnastometrowy dąb "Michałek" o numerze 154[2].

Według przekazów jednym z właścicieli wilii był Henryk Stryjewski, prokurent zakładów chemicznych w Winnicy, ściśle związanych z zakładami chemicznymi Ludwika Spiessa (dzisiejsze Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa) - mieściła się ona w rejonie dzisiejszej Szkoły Podstawowej nr 154 i produkowała środki chemiczne, pasty czy grzebienie, w pobliżu szkoły można znaleźć pozostałości fabryki[1].

W czasach powojennych willę przejęło państwo, które nie remontowało budynku[1]. Budynek został dwukrotnie strawiony przez pożary - w 1954 roku oraz 22 czerwca 2011 roku, gdy potężny pożar, prawdopodobnie wzniecony około godziny 19 przez dzieci z pobliskiego osiedla, zniszczył górne piętro budynku - dostępne są dwa filmy z pożaru i akcji gaśniczej: jeden w serwisie YouTube oraz drugi w serwisie Kontakt24.

W ramach decyzji numer 59490 z dnia 11 sierpnia 2000 roku budynek został nabyty przez miasto[3]. Decyzją burmistrza Białołęki Jerzego Smoczyńskiego z 2005 roku została ona przeznaczona do sprzedaży po zapewnieniu lokali osobom tam mieszkającym - jednak jeszcze w 2008 roku na liście osób zakwalifikowanych do udzielenia pomocy mieszkaniowej znajdowały się trzy kobiety przy których widniał adres Leśnej Polanki 30[4]. Biuro Gospodarki Nieruchomościami przez długi czas regulowało status własnościowy budynku, a dzielnicy przekazano go dopiero w 2015 roku[5].

Budynek od wykwaterowania mieszkańców był notorycznie okradany - wywieziono z niego m.in. stolarkę oraz kutą metalową balustradę - oraz niszczony, co doprowadziło go do ruiny. Dopiero w grudniu 2015 roku w celu zapobieżenia takiemu wandalizmowi teren budowli został otoczony ogrodzeniem z płyt pilśniowych a okna zostały zabite dyktami. Władze dzielnicy miały zamiar na wiosnę 2016 przeprowadzić rozmowy z konserwatorem zabytków w celu ustalenia, co w budynku trzeba zachować, jaki jest dopuszczalny zakres remontu, aby następnie po otrzymaniu informacji o kosztach podjąć decyzję co zrobić z willą[5], jednak w 2017 roku białołęcki ratusz zastrzegał, że zajmie się Topolanką tylko w razie "nagłego przypływu gotówki"[6].

Białołęcki Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami zlecił wówczas ekspertyzę techniczną budynku w celu ustalenia możliwych ruchów, jakie może podjąć dzielnica. Eksperci uznali, że "stopień zużycia technicznego szacuje się na około 95%. Istniejąca konstrukcja na skutek wystąpienia licznych procesów destrukcyjnych, nie spełnia wymagań bezpieczeństwa w zakresie nośności oraz wymagania niezawodności". Autorzy ekspertyzy zwracali uwagę, że w świetle przyjętego powszechnie kryterium kwalifikacji ekonomicznej 75 proc. jest granicznym stopniem zużycia, określającym opłacalność remontu - dlatego też ich zdaniem należało rozważyć zasadność odstąpienia od remontu generalnego. [7]

Obiekt jest objęty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego terenu Winnicy Południowej jako do zachowania z przeznaczeniem do adaptacji stałej.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Przypisy

Advertisement