W | Czas jazdy (min): min – max 28 – 30 |
co 30 – 30 – - minut |
W – linia tramwajowa specjalna, która kursuje na różnych z trasach podczas specjalnych okazji, między innymi w Poniedziałki Wielkanocne, Walentynki, finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Jest obsługiwana przez tabor zabytkowy.
Historia[]
Linia W została uruchomiona po raz pierwszy w maju 1935 roku, kiedy to przez cztery miesiące wspomagała linię tramwajową B w obsłudze odbywającej się na Kole wystawy mieszkaniowej BGK, kursowała wówczas na trasie Ulrychów – Koło wzdłuż ul. Księcia Janusza. Po likwidacji mieszkańcy zaczęli domagać się jednak przywrócenia linii, więc pod wpływem tychże postulatów przywrócono ją do kursowania w październiku 1935 roku na tej samej trasie.
15 maja 1937 linia W została przeniesiona na całkowicie nową trasę Sadyba – Wilanów przez ul. Powsińską i ul. Wiertniczą, natomiast na starej trasie uruchomiono linię K. W sierpniu, kilka miesięcy później, linię przedłużono wzdłuż Czerniakowskiej, Książęcej i Alej Jerozolimskich na Plac Starynkiewicza. Kursowała tak do 8 września 1939 roku, do zawieszenia kursowania spowodowanego intensywnymi bombardowaniami miasta. Przywrócono ją do kursowania 21 lipca 1940 roku na skróconej trasie z Placu Bernardyńskiego do Wilanowa, jednak ostatecznie uległa likwidacji w lutym 1941 roku, kiedy to przekształcono ją w linię tramwajową 2w.
Po raz kolejny linia W została uruchomiona 9 maja 1954 roku w wyniku przekształcenia linii 15w jako linia specjalna sezonowa, uruchamiana w dni wyścigów konnych na służewieckim torze – kursowała wówczas na trasie z Placu Zbawiciela przez ul. Puławską na Wyścigi. Uruchamiano ją co roku w sezonie wyścigowym, w 1957 roku jej trasę przedłużono przez Marszałkowską i Aleje Jerozolimskie na Plac Starynkiewicza, a w 1963 roku linię zlikwidowano – w roku następnym linia nie została ponownie uruchomiona.
Od 1996 roku linia W uruchamiana jest jako linia specjalna w okresie Świąt Wielkiej Nocy, od 2000 roku dodatkowo w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, zaś od 2013 roku również z okazji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 18 kwietnia 2022 roku
Ulice[]
Kawęczyńska-Bazylika – Kawęczyńska – al. Tysiąclecia – Kijowska – Targowa – al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – most Poniatowskiego – Aleje Jerozolimskie – pl. Zawiszy – Grójecka – Plac Narutowicza
Przystanki[]
Kawęczyńska-Bazylika
Kawęczyńska-Bazylika
Wojnicka
Zajezdnia Praga
Dworzec Wschodni (Kijowska)
Kijowska
Aleja Zieleniecka
Rondo Waszyngtona
Rondo Waszyngtona
Most Poniatowskiego
Muzeum Narodowe
Krucza
Centrum
Dworzec Centralny
Plac Starynkiewicza
Plac Zawiszy
Ochota-Ratusz
Plac Narutowicza
Galeria[]
Poniedziałek wielkanocny 2017[]
25. finał WOŚP (2017)[]
26. finał WOŚP (2018)[]
74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (2018)[]
Linki zewnętrzne[]
- Szczegółowa historia linii W – lata 1935–39
- Szczegółowa historia linii W – lata 1940–41
- Szczegółowa historia linii W – lata powojenne