Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Zobacz też: zespół przystankowy Ratuszowa-Zoo i zespół przystankowy Zoo.
ZOO aleja Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” 2017

Aleja Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” prowadząca do głównego wejścia do Ogrodu Zoologicznego

Miejski Ogród Zoologiczny – ogród zoologiczny, przy ul. Ratuszowej 1/3 na Pradze-Północ. Jego powierzchnia wynosi ponad 39 ha.

Historia[]

Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze. Jego otwarcie dla publiczności nastąpiło 11 marca 1928. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego przy ul. Koszykowej 47 oraz mniejszych menażerii.

Po śmierci Wenantego Burdzińskiego dyrektorem ogrodu został Jan Żabiński, człowiek wielkiej wiedzy, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody.

Podczas wojny teren ogrodu zoologicznego było miejscem, w którym Jan i Antonina Żabińscy udzielali pomocy Żydom. Dzięki ich działaniom wojnę przeżyła m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross. Na kanwie tej historii powstał amerykański film pt. Azyl. Na parterze i w piwnicach zachowanej modernistycznej willi Pod Zwariowaną Gwiazdą, w której mieszkali Żabińscy, znajduje się wystawa związaną z tymi wydarzeniami

Decyzja o odbudowie zoo podjęta została w 1946 i od razu przystąpiono do odbudowy i remontu budynków oraz gromadzenia zwierząt. W lipcu 1948 zoo zostało ponownie otwarte – ze 150 okazami, pochodzącymi głównie z darów od osób prywatnych. Po szybkim rozwoju nastąpiła stagnacja, wobec podjęcia decyzji o przeniesieniu zoo poza granice Warszawy, co zaowocowało długoletnim niedoinwestowaniem.

W 1978 zoo liczyło ok. 2000 okazów zwierząt reprezentujących 380 gatunków. W latach 1970-1978 frekwencja wynosiła ok. 900 000 zwiedzających rocznie. W latach 80. XX wieku zoo znalazło się w planie inwestycyjnym miasta i nastąpiła poprawa – powstały nowe budynki i poprawiły się warunki bytowe zwierząt. W 1990 Ogród razem z parkiem Praskim został wpisany do rejestru zabytków.

W latach 2004-2020 podopieczną zoo była jaguarzyca Beata, wieloletnia maskotka Polonii Warszawa.

Źródło: adaptacja własna na podst. artykułu Ogród Zoologiczny w Warszawie, autorzy, licencja: CC BY-SA 3.0

Obiekty na terenie zoo[]

  • Słoniarnia
  • Ptaszarnia
  • Herpetarium
  • Małpiarnia
  • Hipopotamiarnia i rekinarium
  • Sala bezkręgowców
  • Wybieg australijski
  • Akwarium
  • Baśniowe zoo – wybieg dostępny dla dzieci

Dyrektorzy[]

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement