Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Krowia (nr 6) 2

Budynek "Krowia 6" (2014)

Krowia (nr 6 przebudowa)

Apartamentowiec w budowie (06.2013)

Fabryka Ogórkiewicza i Zagórnego

Zabudowania fabryki (03.2011)

Fabryka Ślusarska Ogórkiewicza i Zagórnego – nieistniejący budynek położony przy ul. Krowiej 6 na Pradze Północ, po rozbiórce i odbudowie został wykorzystany jako cokół nowego apartamentowca.

Firma założona w 1882 roku przez Leona Ogórkiewicza i Józefa Zagórnego jako warsztat przy ul. Bielańskiej, która produkowała m.in. specjalne miski do ubijania majonezu oraz maszyny do siekania mięsa i tarcia migdałów, których odbiorcą była wielka hurtownia Brunów.

W 1903 roku właściciele uruchomili nową fabrykę na działce u zbiegu ulic ul. Krowiej i ul. Brukowej – specjalnością przedsiębiorstwa były okucia do drzwi i okien. W 1910 roku fabryka zatrudniała 140 pracowników. Po I wojnie światowej została przejęta przez inżynierów Skirgajłło i Dobrowolskiego, którzy unowocześnili zakład, m.in. zmodernizowali odlewnię i zakupili nowe maszyny, w tym pierwsze w Warszawie amerykańskie automaty do wytłaczania drobnych części metalowych. W latach 30. XX wieku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Zakłady Metalurgiczno-Mechaniczne SBS.

W skład zabudowań wchodziły budynek administracyjny w kształcie wydłużonej litery „L” oraz usytuowana prostopadle do niego hala produkcyjna. Na bocznej ścianie budynku administracyjnego od strony ul. Brukowej (ob. Okrzei) zachowana była data powstania fabryki oraz pierwsze litery nazwisk jej założycieli.

Po wojnie obiekt był przez wiele lat nieużytkowany, wskutek dewastacji i podpaleń zamienił się w ruinę. W 2012 roku rozpoczęła się jego przebudowa na apartamentowiec – wszystkie ściany zostały całkowicie rozebrane, a później odbudowane i wkomponowane w powstający budynek, który docelowo będzie miał sześć pięter i pomieści 30 lokali mieszkalnych, inwestor chce zachować większą część historycznych elewacji budynku administracyjnego. Jest to jedna z pierwszych inwestycji realizowanych w ramach projektu Port Praski. Prace mają zakończyć się w 2014 roku.

Linki zewnętrzne[]

Źródła[]

  • J. Kasprzycki, Korzenie miasta. Tom III - Praga, Wydawnictwo Veda, Warszawa 2004.
  • M. Krasuski, Katalog warszawskiego dziedzictwa postindustrialnego, Fundacja Hereditas, Warszawa 2009.

Galeria[]

Advertisement