Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy kościoła w Falenicy. Zobacz też: Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego, Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie oraz Kościół Najświętszego Serca Jezusowego.
Kosciol NSPJ (Podkowy)

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (skrótowo kościół NSPJ) - kościół o stylu nawiązującym do architektury romańskiej oraz wczesnochrześcijańskiej, położony w Falenicy w dzielnicy Wawer, przy ulicy Narcyzowej 14, z wejściem od strony ulicy Podkowy. Jest siedzibą parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Historia[]

Kosciol NSPJ (Podkowy, dzwonnica) 3

Dzwonnica przykościelna

Historia kościoła oraz parafii zaczyna się w 1927 roku, kiedy to właściciel okolicznego majątku Błota, Karol Hanneman, ofiarował plac przy dzisiejszej ulicy Podkowy pod budowę świątyni. W 1928 roku stanął tu pierwszy drewniany kościółek, który należał do parafii w Józefowie - stamtąd na msze przyjeżdżał tutaj tamtejszy proboszcz ks. Mieczysław Królak. Parafię przykościelną erygowano 8 grudnia 1934 roku za sprawą działalności ks. Jana Rozbiewskiego, który też został pierwszym proboszczem. Kościół poświęcił wtedy kardynał Aleksander Kakowski. Wówczas wykupiono też teren pod Cmentarz w Aleksandrowie.

Kościół murowany wybudowano dopiero w latach 60. XX wieku staraniem ówczesnego proboszcza parafii, ks. Sylwestra Szulczyka, budowa trwała w latach 1960-1961. W latach 1971-1975 kościół ozdobiono freskami i malowidłami, a w latach 1979-1980 wybudowano przykościelną dzwonnicę, upamiętniająca wybór Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Wtedy też wybudowano kościół przy cmentarzu w Aleksandrowie, który później przekształcił się w parafialny.

Do 1993 roku ukończono budowę domu parafialnego przy ulicy Narcyzowej, a w 1994 wyremontowano dach świątyni.

Wygląd[]

Kosciol NSPJ (Podkowy, tablica pamiatkowa

Tablica upamiętniająca Strzelców Kresowych

Kościół jest trójnawową, bazylikową świątynią o wyglądzie nawiązującym do architektury romańskiej oraz wczesnochrześcijańskiej. Wnętrze zdobią witraże, malowidła oraz freski autorstwa Zbigniewa Łoskota, w tym fresk za ołtarzem przedstawiający Jezusa z uwidocznionym jego sercem oraz dwunastu apostołów wokół niego, natomiast na fasadzie znajduje się mozaika wykonana przez Pawła Przyrowskiego również przedstawiająca Jezusa oraz jego najświętsze serce. Ta szklana mozaika została wykonana w 2001 roku tradycyjną stosowaną w Bizancjum techniką, również motywem plastycznym nawiązuje do tego okresu.

Strop kościoła zdobią kasetony, a kolumny oddzielające nawę główną od bocznych nawiązują do kolumn romańskich, których pseudo-głowice ozdobione są naprzemiennie krzyżem greckim oraz krzyżem Konstantyna. Z zewnątrz wokół kościoła biegnie fryz arkadkowy. Na chórze są 14-głosowe organy wykonane przez W. Biernackiego.[1]

Obok kościoła znajduje się dzwonnica z 1980 roku będąca darem dziękczynnym za wybranie Karola Wojtyły na papieża Jana Pawła II, od początku umieszczono tam dwa dzwony: Niepokalane Serce Maryi oraz Jan Paweł II. Na dzwonnicy umieszczona jest także tablica upamiętniająca pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski.

Z tyłu kościoła znajdują się oprócz tego dwie kolejne tablice pamiątkowe:

  • Pamięci żołnierzy 3-go lubelskiego dywizjonu artylerii konnej, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945. W miejscu ostatniej bitwy dywizjonu. Towarzysze broni. 1971.
  • W hołdzie żołnierzom 13. dywizji piechoty strzelców kresowych poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1945. Towarzysze broni. W 45. rocznicę bitwy pod Falenicą 19 września 1939 roku.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Advertisement