Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy kościoła na Kole. Zobacz też: Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
Kościół św

Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP (2011)

Deotymy (kosciol, tablica)

Tablica z wezwaniem kościoła (2011)

Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny zlokalizowany na Kole, przy ul. Deotymy 39. Jest siedzibą parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, której kancelaria znajduje się przy ul. Deotymy 41.

Historia[]

Teren pod budowę świątyni został zakupiony w 1937 roku od Zarządu Stołecznego, natomiast na początku 1938 rozpoczęto budowę świątyni oraz organizację parafii, którą 31 marca 1938 erygował kardynał Aleksander Kakowski. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Sitnik. Stanęła tymczasowa, drewniana kaplica, natomiast budowę murowanej świątyni przerwał wybuch II wojny światowej (gotowy był jedynie kościół dolny). Na zachowanych fundamentach w 1946 roku wznowiono budowę świątyni zaprojektowanej przez Feliksa Michalskiego, dnia 6 sierpnia 1951 roku niegotową świątynię poświęcił kardynał Stefan Wyszyński, a prace nad budową trwały do 1958 roku. Świątynia uzyskała wygląd modernistyczny, powierzchnia kościoła wyniosła 900 metrów kwadratowych, wysokość bez kopuły to 18,5 metra, a wysokość wraz z kopułą (umieszczoną nad skrzyżowaniem nawy głównej i transeptu) i umieszczonym nań krzyżem to 37 metrów. Kościół ponownie konsekrowano 1 czerwca 1963 roku. W 1992 roku przebudowano kościół dolny, a w 1998 roku całą świątynię otynkowano i ocieplono.

Świątynia dzieli się na kościół dolny i górny. Wewnątrz kościoła znajdują się cztery kaplice boczne: Matki Bożej Częstochowskiej, Miłosierdzia Bożego, Różańcowa oraz Krzyża, w każdej znajdują się murowane ołtarze. Nawę główną zdobi drewniany ołtarz główny, wykonany przez W. Trojana i W. Kulona, za nim, w prezbiterium, widnieją freski przedstawiające św. Józefa z Dzieciątkiem autorstwa Józefa Sławińskiego. Na chórze znajdują się 23-głosowe organy, zmodernizowane w latach 2000-2002. Droga krzyżowa i witraże są dziełem Marii Hiszpańskiej-Neuman. Na fasadzie kościoła znajduje się tablica upamiętniająca Jana Pawła II z napisem: Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi oraz zdobiona tablica z wezwaniem świątyni, wykonana w 1988 roku (na 50-lecie parafii) przez B. Różyckiego.

Obok świątyni znajduje się także przedwojenny, niezniszczony podczas II wojny światowej, dwupiętrowy budynek kancelarii parafii. Na budynku zachowała się przedwojenna tabliczka adresowa z informacjami na temat przynależności do komisariatu (XIX), adresem, numerem hipotecznym (45) oraz właścicielem obiektu. Z inicjatywy parafii w 2003 roku w Parku Moczydło wystawiono figurę Chrystusa Miłosiernego autorstwa Gustawa Zemły.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement