139 | Czas jazdy (min): min – max 25 – 34 |
co 30 – 40 – 40 minut |
139 – linia autobusowa zwykła (rozkład jazdy), która kursuje na trasie z Metra Wilanowska do Ogrodu Botanicznego. Linię obsługuje zajezdnia autobusowa Woronicza.
Historia[]
Linię "139" została uruchomiona 5 maja 1957 roku i połączyła ona Wilanów przez ul. Przyczółkową z pętlą Powsin (Kościół), w 1962 roku trasę linii przedłużono ul. Przekorną do pętli przy Parku Kultury w Powsinie. W 1979 roku linię "139" połączono z linią 151 (Wilanowska – Wilanów), kierując al. Wilanowską do pętli Wilanowska. Dnia 24 listopada 1982 roku trasę linii w Powsinie wydłużono ul. Gąsek do pętli Stare Kabaty, wycofując ją jednocześnie z pętli Powsin (Park Kultury). W 1996 roku kursowanie linii ograniczono do dni roboczych, a 5 stycznia 1998 roku linię zlikwidowano – jej trasę przejęły nowo utworzone linie 806 (Metro Wilanowska – Okrzeszyn) i 519 (Emilii Plater – Powsin – Stare Kabaty).
Dnia 1 września 1999 roku reaktywowano linię "139" na nowej trasie do ogrodu botanicznego w Powsinie, która kursowała z Metra Wilanowska przez al. Wilanowską i ul. Przyczółkową do pętli Ogród Botaniczny, którą nieznacznie skorygowano 3 stycznia 2011 roku w Powsinie. Dnia 22 marca 2013 roku Zarząd Transportu Miejskiego, w ramach polityki oszczędności, ogłosił projekt racjonalizacji tras komunikacji autobusowej – według niej linia "139" miała zostać skrócona do Wilanowa. Ostatecznie jednak trasa linii pozostała bez zmian[1].
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 2 sierpnia 2011 roku
Ulice[]
Metro Wilanowska – al. Wilanowska – Przyczółkowa – Bielawa: Warszawska – Borowa – Warszawa: Prawdziwka – Ogród Botaniczny
Przystanki[]
Metro Wilanowska
Podbipięty
Dominikańska
Łukowa
Dolina Służewiecka
Karczocha
Patkowskiego
Osiedle Arbuzowa
Sobieskiego
Królowej Marysieńki
Wilanów
Vogla
Powsinek
Pałacowa
Czekoladowa
Rosochata
Przekorna
Waflowa
Bielawa:
Warszawska
Osiedle Konstancja
Konstancin-Jeziorna:
Borowa
Wczasowa
Warszawa:
Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny
Przypisy
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe zwykłe całodzienne ZTM |
Kursujące: 102 • 103 • 104 • 105 • 106 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 116 • 117 • 118 • 119 • 120 • 121 • 122 • 123 • 124 • 125 • 126 • 127 • 128 • 129 • 131 • 132 • 133 • 134 • 135 • 136 • 138 • 139 • 140 • 141 • 142 • 143 • 145 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 156 • 157 • 158 • 159 • 160 • 161 • 162 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 169 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 177 • 178 • 179 • 180 • 181 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 187 • 188 • 189 • 190 • 191 • 192 • 193 • 194 • 196 • 197 • 198 • 199 • 200 • 201 • 202 • 203 • 204 • 207 • 208 • 209 • 210 • 211 • 212 • 213 • 217 • 218 • 219 • 220 • 221 • 222 • 225 • 226 • 228 • 234 • 239 • 240 • 245 • 249 • 250 • 251 • 255 • 256 • 262 • 263 • 264 |