195 | Czas jazdy (min): min – max 41 – 42 |
co 30 – 30 – 30 minut |
195 – zawieszona linia autobusowa zwykła, która kursowała na trasie z Placu Trzech Krzyży na Natolin Północny. Linię obsługiwała zajezdnia autobusowa Woronicza.
Historia[]
Linię "195" uruchomiono 7 kwietnia 1979 roku na trasie z Placu Zwycięstwa przez Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederską, Sobieskiego, al. Sikorskiego, Dolinę Służewiecką, Rosoła, Bartoka, Surowieckiego, Romera, Herbsta i Jastrzębowskiego na Ursynów Północny.
W grudniu 1979 roku wycofano ją z ul. Rosoła i skierowano równoległą al. Komisji Edukacji Narodowej, następnie zaś w 1981 roku wydłużono trasę linii na Ursynowie, kierując ją od ul. Herbsta przez Findera, Ciszewskiego, Dereniową, Nugat, Cynamonową i Ciszewskiego do krańca Ursynów Południowy.
W 1982 roku trasę linii wydłużono w Śródmieściu do Placu Teatralnego, a 11 lutego 1984 roku skierowano ją przez Krakowskie Przedmieście, Miodową i Bonifraterską na Konwiktorską. Dnia 2 lutego 1985 linię wycofano z Imielina i skierowano prosto przez ul. Ciszewskiego.
6 lipca tegoż roku połączono ją z linią 132 (Huta – Nowy Świat), w wyniku trasa została znacznie wydłużona. Autobusy linii "195" zaczęły wówczas kursować przez Mickiewicza, Słowackiego, Żeromskiego i Kasprowicza pod Hutę. W 1989 roku linia wróciła na ul. Rosoła.
1 października 1998 roku po raz kolejny zmieniono trasę linii "195" na Ursynowie, którą skierowano od ul. Pileckiego przez Roentgena do pętli Ursynów Zachodni, zaś 1 sierpnia 2003 roku "195" przedłużono ją wzdłuż ul. Płaskowickiej do krańca Natolin Północny. Dnia 23 września 2006 roku nastąpiła kolejna zmiana na Ursynowie – wycofano ją z ul. Pileckiego, kierując od ul. Herbsta przez al. Komisji Edukacji Narodowej do ul. Ciszewskiego.
Dnia 9 listopada 2008 roku trasę linii tymczasowo skrócono do Placu Piłsudskiego w związku z zamknięciem dla ruchu wiaduktu na ul. Andersa, jednak 2 lutego 2009 roku skrócona trasa została uznana za stałą.
22 marca 2013 roku Zarząd Transportu Miejskiego, w ramach polityki oszczędności, ogłosił projekt racjonalizacji tras komunikacji autobusowej – według niego linia "195" miała zostać zlikwidowana i zastąpiona odcinkami przez linie 166, 179, 210 i 503. Zmiany te nie spodobały się części mieszkańców oraz urzędnikom z Ursynowa, gdyż ich zdaniem połączenie dzielnicy z Traktem Królewskim poprzez metro nie jest zadowalające[2]. Opór okazał się tak wielki, że Gazeta Stołeczna 10 kwietnia zorganizowała debatę w sprawie zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej[3], podczas której mieszkańcy oraz urzędnicy silnie bronili linii. Mimo ich starań ostatecznie zapadła inna decyzja – od 1 czerwca 2013 roku linia została skierowana na Górny Mokotów w miejsce likwidowanej linii 130 i skierowano ją od al. Sikorskiego przez Świętego Bonifacego, Sobieskiego, Dolną, Puławską, Rakowiecką, al. Niepodległości, Madalińskiego, Boboli (z powrotem przez Łowicką) i ponownie Rakowiecką na kraniec Rakowiecka-Sanktuarium i zmniejszono jej częstotliwość kursowania do 30 minut[4]. Linię skierowano też ponownie przez ul. Pileckiego. Zmiana ta nie spodobała się jednak mieszkańcom Ursynowa, którzy uznali, że zmiana trasy jest niepotrzebna i może być wstępem do likwidacji linii w przyszłości[5].
Tymczasem w okresie od 11 lutego do 26 lutego 2017 roku linia została zawieszona, z powodu ferii zimowych. Do tej pory linia nie była zawieszana z tego powodu, jednakże w 2018 roku nie została ponownie zawieszona.
24 września 2018 linia została wydłużona od ul. Sobieskiego przez Belwederską i Aleje Ujazdowskie do Placu Trzech Krzyży[6].
W okresie od 9 listopada 2018 roku do 1 września 2021 roku linia miała swój kraniec na przystanku Metro Natolin, z zawrotką przez kryterium uliczne, ulicami Rosoła (a później Lanciego), Belgradzką i aleją KEN. Było to spowodowane budową Południowej Obwodnicy Warszawy.
8 lutego 2020 roku linię wycofano z ul. Świętego Bonifacego i skierowano ponownie na al. Sikorskiego.
1 września 2021 roku linia została skierowana na nową, stałą trasę, przebiegającą ulicami Stryjeńskich, Belgradzką, Lanciego i Płaskowickiej do pętli Natolin Północny, zastępując linie 192 i 504 wycofane z tamtych rejonów[7].
Od 25 czerwca 2022 roku linia jest zawieszona.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 1 września 2021 roku
Ulice[]
Plac Trzech Krzyży – Aleje Ujazdowskie – Belwederska – Sobieskiego – al. Sikorskiego – Dolina Służewiecka – al. Rodowicza – Jastrzębowskiego – Bartoka – Surowieckiego – Romera – Herbsta – Pileckiego - Roentgena – Płaskowickiej – Stryjeńskich – Belgradzka – Lanciego – Płaskowickiej – Natolin Północny
Przystanki[]
Plac Trzech Krzyży
Plac Trzech Krzyży
Piękna
Plac Na Rozdrożu
Łazienki Królewskie
Spacerowa
Dolna
Kostrzewskiego
Tor Stegny
Tor Stegny
Warneńska
Bergamotki
Dolina Służewiecka
Nowoursynowska
Ursynów Północny
Metro Ursynów
Koński Jar
Zaolziańska
Megasam
Pięciolinii
Dunikowskiego
Herbsta
Centrum Onkologii
Łukaszczyka
Makolągwy
CH Ursynów
Indiry Gandhi
Pileckiego
Stryjeńskich
Osiedle Wyżyny
Małcużyńskiego
Metro Natolin
Lanciego
Migdałowa
Natolin Północny
Natolin Północny
Ciekawostki[]
- 16 maja 1998 roku na zjeździe ul. Belwederskiej kierowca autobusu Ikarus 435 #7272 na linii "195" nie zapanował nad nim, przez co przyczepka autobusu zaczęła wyginać się we wszystkie strony, ścinając drzewa i latarnie. W wypadku zginęła młoda kobieta.
Przypisy
- ↑ Zmiany w funkcjonowaniu układu komunikacyjnego, wtp.waw.pl (archiwum), 2022-09-29 [dostęp: 2022-09-30].
- ↑ Dzielnice bronią autobusów. Mają propozycje zmian, gazeta.pl, 26.03.2013
- ↑ Urzędnicy zrezygnują z cięć w komunikacji?, gazeta.pl, 04.04.2013
- ↑ Zmiany w kursowaniu autobusów zatwierdzone!, ztm.waw.pl, 10.05.2013
- ↑ ZTM zmienia trasę. Ursynów: "Po co nam taki autobus?", gazeta.pl, 23.05.2013
- ↑ Zmiany w układzie komunikacyjnym na terenie Wilanowa, Ursynowa, Mokotowa i Konstancina-Jeziorny, ztm.waw.pl (archiwum), 20 września 2018 [dostęp: 15 listopada 2018]
- ↑ Stała zmiana trasy linii 195, wtp.waw.pl (archiwum), 2021.08.31. [dostęp: 2021.09.01].
Linki zewnętrzne[]
Linie autobusowe zwykłe całodzienne ZTM |
Kursujące: 102 • 103 • 104 • 105 • 106 • 107 • 108 • 110 • 111 • 112 • 114 • 115 • 116 • 117 • 118 • 119 • 120 • 121 • 122 • 123 • 124 • 125 • 126 • 127 • 128 • 129 • 131 • 132 • 133 • 134 • 135 • 136 • 138 • 139 • 140 • 141 • 142 • 143 • 145 • 146 • 147 • 148 • 149 • 150 • 151 • 152 • 153 • 154 • 156 • 157 • 158 • 159 • 160 • 161 • 162 • 163 • 164 • 165 • 166 • 167 • 168 • 169 • 170 • 171 • 172 • 173 • 174 • 175 • 176 • 177 • 178 • 179 • 180 • 181 • 182 • 183 • 184 • 185 • 186 • 187 • 188 • 189 • 190 • 191 • 192 • 193 • 194 • 196 • 197 • 198 • 199 • 200 • 201 • 202 • 203 • 204 • 207 • 208 • 209 • 210 • 211 • 212 • 213 • 217 • 218 • 219 • 220 • 221 • 222 • 225 • 226 • 228 • 234 • 239 • 240 • 245 • 249 • 250 • 251 • 255 • 256 • 262 • 263 • 264 |