Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Korkowa – ulica w Wawrze.

Opis[]

Ulica Korkowa jest ważnym ciągiem komunikacyjnym w Wawrze i jednocześnie osią Marysina Wawerskiego, dzieląc go na północną i południową część.

Zaczyna się od skrzyżowania z ul. Płowiecką na wschód od ronda Ignacego Mościckiego, kończy zaś na granicy z dzielnicą Wesoła. Po drodze krzyżuje się m.in. z ul. Kościuszkowców, ul. Rekrucką i ul. Łysakowską.

Ulica Korkowa na całej długości jest dwukierunkowa i jednojezdniowa z wydzielonymi w kilku miejscach pasami do skrętów. Nie powstały wzdłuż niej drogi rowerowe.

Źródło: Ulica Korkowa w Warszawie, autorzy, licencja: CC BY-SA 3.0

Otoczenie[]

Na południe od ulicy Korkowej dominuje z kolei zabudowa jednorodzinna, pochodząca głównie z drugiej połowy XX. wieku. Z kolei na północ zabudowę stanowią głównie bloki mieszkalne. Największe osiedle tego typu zostało wzniesione w latach 1964-1968 według projektu Bohdana Lewandowskiego i Teresy Kłębkowskiej. Składa się ono z dwudziestu bloków, które w ostatnich latach zostały poddane odnowieniu i ociepleniu.

W ostatnich latach w miejsce zakładów przemysłowych zlokalizowanych przy wschodnim odcinku powstało również kilka nowych osiedli, z czego największymi są Osiedle Zielony Marysin i Osiedle przy Lesie. Budowa nowych osiedli i coraz prężniejszy rozwój tej części Wawra zaowocował również powstaniem licznych obiektów gastronomicznych i handlowych, z których największy jest sklep Kaufland oraz sąsiedni pawilon handlowy.

Ulica Korkowa graniczy z wieloma terenami zielonymi. Zaliczyć do nich można chociażby Las Rembertowski oraz rozległy Rezerwat im. Króla Jana III Sobieskiego. Sam rezerwat graniczy z cmentarzem, który przynależy do pobliskiej parafii św. Feliksa z Kantalicjo. Z wieży tego kościoła 15 września 1939 Adolf Hitler obserwował broniącą się Warszawę.

Źródło: Ulica Korkowa w Warszawie, autorzy, licencja: CC BY-SA 3.0

Advertisement