Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
134

Pomnik László O'svátha

Oswat2

Lista węgierskich opiekunów polskich uchodźców umieszczona na tablicy pomiędzy kolumnami

Pomnik László O'svátha – pomnik położony na Nowodworach, u zbiegu ulic Ordonówny i Strumykowej.

Pomnik został odsłonięty 1 lipca 2011 roku przez Prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz w towarzystwie Wicepremiera Węgier Zsolta Semjéna. Symboliczna data odsłonięcie powiązana była z przejęciem przez Polskę z rąk Węgier prezydencji w Unii Europejskiej, a lokalizacja związana jest z współpracą dzielnicy Białołęka z XXII dzielnicą Budapesztu Budafok-Tétény. Sam pomnik ustawiono już jednak kilka dni wcześniej, można było go oglądać od 28 czerwca.

Monument składający się z brązowej rzeźby siedzącego na krześle László O'svátha i wykonanej z czerwonego granitu kolumnowej ściany wykonał węgierski artysta Lajos Győrfi. Jest on w całości wykonany, sfinansowany i przetransportowany przez stronę węgierską. Ciekawym elementem pomnika, nierzucającym się w oczy jest mapa, którą O'sváth trzyma na kolanach. Punktami są tam zaznaczone miejsca, w których ukrywano Polaków. Na ścianie ozdobionej kolumnami, wymienione są również nazwiska węgierskich urzędników państwowych i osób cywilnych, wszystkich tych, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy polskim uchodźcom.

Uhonorowanie bohatera narodowego Węgier pomnikiem na Białołęce jest nie tylko przejawem polsko-węgierskiej przyjaźni, ale przede wszystkim wyrazem wdzięczności dla Węgrów za ratowanie Polaków podczas II wojny światowej. W tym tragicznym okresie na Węgry trafiło około 130 tysięcy Polaków, a ówczesny minister spraw zagranicznych László O'sváth z gronem współpracowników, mimo prawnego zakazu, udzielał im pomocy. Dzięki niej polscy uchodźcy, zgromadzeni w blisko 500 obozach, nie tylko przeżyli wojnę, ale mieli dostęp do rozwoju kulturalnego i edukacji.

W pobliżu pomnika znajduje się również rondo László Osvátha.

Advertisement