Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy placu. Zobacz też: Zespół przystankowy Plac Szembeka.

Plac Piotra Szembeka leży na granicy obszarów Grochów i Gocławek w dzielnicy Praga Południe. Znajduje się u zbiegu ulic Zamienieckiej, Grochowskiej, Kordeckiego, Zaliwskiego, Chłopickiego oraz Sztuki. Patronem placu jest Piotr Szembek, generał dywizji wojsk polskich w 1831 roku.

Kościół Najczystszego Serca Maryi Panny

Plac został wytyczony w 1919 roku. Otoczony został niewielkimi kamienicami, a w centralnym miejscu stanął w 1924 roku drewniany kościół parafii Najczystszego Serca Maryi Panny. Dziesięć lat później zdecydowano się na budowę kościoła murowanego, który ukończono dopiero po wojnie.

W PRL-u po zachodniej stronie placu stanęły współczesne budynki. W latach 2011-2012 plac został przebudowany i zmodernizowany za 22 miliony złotych – zamontowane zostało nowe oświetlenie w postaci lampionów oraz ławki, wzbogacono zieleń, popękane płyty chodnikowe wymienione na granitowe, uruchomiono także podświetlane fontanny. W przyszłości ma na nim stanąć również pomnik Piotra Szembeka – jego projekt autorstwa Czesława Dźwigaja zaprezentowano w maju 2013 roku.

Ciekawostki

Otoczenie

Na placu Szembeka znajdują się:

Obok placu, przy ul. Zamienieckiej znajduje się także Centrum Handlowe Szembeka, przy którym znajduje się nielegalne targowisko, które ma zostać zastąpione nowym skrzydłem centrum handlowego.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.