Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy placu. Zobacz też: Plac Grunwaldzki (przystanek).

Plac Grunwaldzki, widok w kierunku wlotu alei Wojska Polskiego

Plac Grunwaldzki - plac położony na Żoliborzu, u zbiegu ulic Popiełuszki, alei Wojska Polskiego, alei Jana Pawła II, Matysiakówny i Broniewskiego.

Plac ma kształt pięciowlotowego skrzyżowania, jednak pierwotne plany zakładały inną formę. Plac zaprojektowano w latach 1920-22, w ramach studium regulacyjnego Cytadeli Warszawskiej. Autorami projektu byli Antoni Jawornicki i Józef Jankowski. Zakładał on półkolisty plac, z którego promieniście rozchodziłyby się nowe ulice: Piechoty, Marynarki, Lotnictwa, Kawalerii i Artylerii. W latach 30. projekt ten zaczęto wdrażać, jednak po kilku latach zmieniono plany i zaniechano dalszej realizacji półokrągłego placu Grunwaldzkiego. W obecnej formie plac istnieje od 1961 roku, kiedy wytyczono ulicę Broniewskiego[1].

Obecnie planuje się rewitalizację placu[2]. Pracownia KAPS Architekci opracowała koncepcję przebudowy, która spotkała się z akceptacją ze strony władz dzielnicy. Plan przewiduje powstanie prostokątnego placu przeciętego torami tramwajowymi, z przystankami po środku. Dookoła placu miałyby się znaleźć jednokierunkowe uliczki, a pod nim – tunel dla pojazdów skręcających w ulicę Broniewskiego. Amfiteatralne schody prowadziłyby do znajdującego się poniżej poziomu gruntu przejścia pod aleją Jana Pawła II. Na placu stanąć miałaby także mała architektura[3].

Nazwa placu pochodzi od Grunwaldu – wsi w województwie warmińsko-mazurskim, w pobliżu której 15 lipca 1410 roku rozegrała się bitwa wojsk polsko-litewsko-ruskich z krzyżackimi znana dziś jako Bitwa pod Grunwaldem.

Otoczenie

Ważniejsze obiekty położone przy placu Grunwaldzkim:

Komunikacja

W obrębie placu położony jest zespół przystankowy Plac Grunwaldzki.

Przypisy

Advertisement