Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy placu. Zobacz też: zespół przystankowy Plac Defilad.

Plac Defilad

Plac Defilad

Plac Defilad

Stacja metra Centrum na pl. Defilad

Plac Defilad – jeden z najważniejszych placów w Warszawie, o powierzchni 24 ha, znajdujący się w dzielnicy Śródmieście pomiędzy ulicami Świętokrzyską, Marszałkowską i Alejami Jerozolimskimi (rondo Dmowskiego).

Plac powstał w latach 1952-1955 w miejscu zniszczonej w powstaniu warszawskim części Śródmieścia, jak również wyburzonych kamienic pod budowę Pałacu Kultury i Nauki. W miejscu placu biegły niegdyś ulice: Chmielna, Złota, Sienna, Śliska, Pańska, Zielna i Wielka.

W miejscach przebiegu dawnych ulic osadzone są w bruku płyty z nazwami tychże ulic. W miejscu dawnej wieży Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej znajdowała się tablica pamiątkowa. Usunięto ją podczas budowy stacji metra Centrum i dotychczas ponownie jej nie ustawiono.

Niedaleko Pałacu Kultury i Nauki wybudowano (istniejącą do dzisiaj) trybunę honorową. Na placu odbywały się defilady wojskowe, manifestacje oraz różne imprezy, m.in. kiermasze, pokazy sprzętu technicznego.

W 1972 powstało przejście podziemne i przejazd w ciągu ulicy Złotej pod Marszałkowską. W czerwcu 1987 na placu odbyła się msza św. celebrowana przez Jana Pawła II. W latach 1988-1998 budowana była stacja I linii metra - Centrum.

W latach 90. XX wieku, po nadejściu kapitalizmu, na placu wyrosło prowizoryczne targowisko pełne budek i szczęk, później istniało także wesołe miasteczko oraz powstały blaszane hale MarcPolu oraz KDT. Kupcy z "Marcpolu" zakończyli działalność pod koniec 2008 roku, a 9 marca 2009 roku ruszyła rozbiórka hali. Taka sama przyszłość spotkała blaszaną halę KDT21 lipca 2009 kupcy zostali z niej usunięci, a w 2010 roku halę rozebrano. Aktualnie stoi tutaj punkt informacyjny o budowie centralnego odcinka II linii metra, a w przyszłości powstać ma Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Rozpoczęcie jakichkolwiek prac uniemożliwiał przez długie lata brak planu zagospodarowania przestrzennego, który uchwalono dopiero 9 listopada 2010 roku[1], kolejne opóźnienia spowodowane były konfliktem między miastem a zwycięzcą pierwszego konkursu. Według obecnych planów gmach ma być gotowy w 2020 roku.

Od 2010 plac służy jak przystanek busów międzymiastowych. Jest wykorzystywany także jako krańcowy co roku podczas Nocy Muzeów (zob. zespół przystankowy Plac Defilad).

W 2012 roku, w trakcie Euro 2012, na placu funkcjonowała Strefa Kibica – jej budowę rozpoczęto w maju, zaś działała od 7 czerwca do 2 lipca 2012 roku.

Przypisy

Galeria

Advertisement