Paweł Piskorski.jpg

Paweł Piskorski (ur. 25 lutego 1968 w Warszawie) - polityk, samorządowiec, prezydent Warszawy w latach 1999-2002, poseł na Sejm RP I (1991-1993), III i IV (1997-2004) kadencji, poseł Parlamentu Europejskiego od 2004.

W latach 80. XX wieku działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, gdzie współtworzył rodzaj "lotnych brygad", które zajmowały się zdobywaniem personaliów osób aresztowanych w czasie manifestacji, które następnie przekazywano ich rodzinom, dzięki czemu mogły one rozpoczynać starania o wyciągnięcie tych ludzi z aresztów.

Po upadku komunizmu brał aktywny udział w przemianach, po legalizacji NZS był w latach 1990-91 jego przewodniczącym. Zaangażował się w tworzenie struktur Kongresu Liberalno-Demokratycznego, w wyborach parlamentarnych w 1991 dostał się do Sejmu I kadencji. Był członkiem Komisji Polityki Gospodarczej i Budżetu, Komisji Spraw Zagranicznych, oraz Komisji Demografii i Migracji. W latach 1991-93 był pierwszym przewodniczącym Fundacji Współpracy Polsko - Niemieckiej. W 1993 roku ukończył studia na wydziale historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1997 roku ponownie zostaje wybrany posłem na Sejm, a dwa lata później, w 1999 został wybrany na prezydenta Warszawy. Jego hasło: metro + obwodnica = stolica nie przyniosło jednak spodziewanych rezultatów. Prezydenturę zakończył w 2001 roku, a po niej został oskarżony o kierowanie przetargami na budowę mostu Świętokrzyskiego i Trasy Siekierkowskiej (tzw. "afera mostowa"). Żadnych zarzutów ostatecznie nie dowiedziono. Przeciwnicy polityczni, zwłaszcza pełniący od 2002 r. funkcję prezydenta Warszawy Lech Kaczyński (PiS), zarzucali Piskorskiemu stworzenie tzw. "układu warszawskiego" skupiającego lokalnych działaczy UW (a później Platformy Obywatelskiej) oraz SLD.

W 2001 roku przeszedł do nowo utworzonej Platformy Obywatelskiej, żeby w wyborach parlamentarnych zdobyć wystarczająco głosów do znalezienia się w Sejmie IV kadencji. Po wstąpieniu Polski do Unii w 2004 roku został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. Wykluczony z Platformy Obywatelskiej 26 kwietnia 2006 roku w związku z zakupem 320 hektarów terenu pod zalesienie. Kwota ta przewyższa wartość środków zadeklarowanych przez europosła w oświadczeniu majątkowym za rok 2005. Paweł Piskorski tłumaczył, że pieniądze pochodzą z pensji, sprzedaży mieszkań oraz oszczędności.

25 stycznia 2010 roku Pawłowi Piskorskiemu postawione zostały zarzuty prokuratorskie za posługiwanie się sfałszowanym dokumentem w sprawie umowy dotyczącej sprzedaży dzieł sztuki w czasie, gdy był prezydentem miasta. Piskorski nie przyznaje się do winy.[1] Dnia 30 czerwca 2011 roku postawiono mu w tej sprawie oficjalne zarzuty, grozi mu do 5 lat więzienia[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.