Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Park Żeromskiego, okolice fortu Siergieja

Park Żeromskiego, skwer z fontanną

Park im. Stefana Żeromskiego – 6-hektarowy park położony w dzielnicy Żoliborz, przy placu Wilsona. Założony w 1932 roku na terenie dawnych fortyfikacji rosyjskich z XIX wieku, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Żoliborza. Park w stylu modernistycznym zaprojektowali Leon Danielewicz i Stanisław Zadora-Życieński. Przy pracach ziemnych zatrudniano bezrobotnych, w ramach robót publicznych.

Park wkomponowano w zabudowania fortu Siergieja Cytadeli Warszawskiej. Całe założenie składa się z dwóch części oddzielonych od siebie wysokim wałem. W obszarze położonym bliżej placu Wilsona centralnym punktem jest skwer z fontanną i rzeźbą Alina – dziewczyna z dzbanem dłuta Henryka Kuny. Po drugiej stronie ziemnego wału głównym obiektem jest fort Siergieja. Cały park jest ogrodzony, posida 5 wejść.

W latach 2003-2005 park przeszedł rewitalizację wg projektu architektów krajobrazu Marka Szeniawskiego i Wojciecha Trzópka. W ramach modernizacji parku przeprowadzono remont alejek, architektury ogrodowej, infrastruktury, urządzeń wodnych, odnowiono szatę rośliną. W pobliżu ulicy Mickiewicza otwarto największy plac zabaw w Warszawie. Park wyposażono w 95 nowych, stylowych ławek, 100 latarnii, toaletę i pawilon dla ochrony. W narożniku Mickiewicza i Mierosławskiego urządzono "kącik dla zakochanych" z zabytkowym poidełkiem. Posadzono 68 nowych drzew, 5318 krzewów i 94580 roślin okrywowych. Posiano ponad 9 tys. m2 trawników a ponad 10 tys. m2 wykonano z darni. Odrestaurowano fontannę i wyeksponowano kamienie upamiętniające 5. i 75. rocznicę odzyskania niepodległości. Koszty prac rewitalizacyjnych – ok. 7 mln zł – pokrył Gminny Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Galeria

Linki zewnętrzne

Advertisement