Park Stawy Kellera

Park Stawy Kellera

Kamień pamiątkowy

Park Stawy Kellera – park położony na Marymoncie-Kaskada w dzielnicy Bielany, między ul. Gdańską a ul. Kolektorską.

Początkowo teren obecnego parku wchodził w skład parku przy pałacu Marysieńki Sobieskiej na Marymoncie, składającego się z licznych stawów i rozlewisk na Rudawce, potem funkcjonował tutaj zwierzyniec. W tym rejonie w XIX wieku znajdował się tzw. "dwór nad stawem", w którym działała później popularna wśród warszawiaków gospoda Na Cztery Fajerki – w oparciu o to miejsce rozwinęła się osada "Kaskada". W 1908 roku na tym terenie powstała farbiarnia Emila Kellera, nosząca adres Gdańska 33, którą w latach 30. XX wieku zakupił Stefan Norblin i przebudował na własną willę "Kaskada". Willę otaczał niewielki park ze stawami, będącymi pozostałością dawnego założenia parkowego, a cała posesja nosiła nazwę "Osiedle Kaskada Fabryczna".

Podczas okupacji niemieckiej działała tutaj również Olejarnia Warszawska „J. Kirchmayer & J. Marczewski”, która handlowała nawozami sztucznymi, nasionami, zbożami oraz materiałami budowlanymi – 1 września 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, obiekt został zdobyty przez powstańców, którzy urządzili tutaj redutę zwaną „Olejarnią” – jednocześnie w magazynach odnaleziono ponad 40 ton cennego oleju rzepakowego, który w kolejnych dniach był rozdawany mieszkańcom. Niemcy przypuścili szturm 14 września i odbili budynek oraz cały Marymont. Po wojnie znalazł się tutaj niewielki skwer, park został zagospodarowany i uporządkowany w latach 80. XX wieku przy okazji budowy Trasy Armii Krajowej. Park oficjalnie nie miał nazwy, a mieszkańcy nazywali go po prostu "stawami" lub "bajorkiem", dopiero w 2010 roku nadano mu obecną nazwę – Park Stawy Kellera, w nawiązaniu do nazwiska jednego z dawnych właścicieli tego terenu.

Park zajmuje powierzchnię około 2,4 hektara, na tego terenie znajdują się dwie olsze czarne będące pomnikami przyrody, metalowe pergole, stanowiące bramy wejściowe do parku oraz kamień upamiętniający willę „Kaskada”, wymarzony dom malarza i projektanta Stefana Norblina oraz jego ukochanej żony, gwiazdy polskiego kina, Leny Żelichowskiej. Kamień został odsłonięty w 2012 roku z okazji sprowadzenia ich szczątków ze Stanów Zjednoczonych, w 120. rocznicę jego urodzin oraz 60. rocznicę śmierci.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.