Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy parku. Zobacz też: ulica Przy Bażantarni i zespół przystankowy Przy Bażantarni.

Park Przy Bażantarni (2015) - wejście od strony ul. Jeżewskiego

Park Przy Bażantarni (2015)

Park Przy Bażantarni (2015)

Park Przy Bażantarni – park w dzielnicy Ursynów, pomiędzy ulicami Jeżewskiego, aleją Komisji Edukacji Narodowej, Przy Bażantarni i Rosoła. Swoją nazwę zawdzięcza jednej z sąsiadujących ulic.

Historia

W pierwszym etapie w 2008 roku powstały boiska sportowe z zapleczem od strony ul. Przy Bażantarni, w drugim etapie zrealizowanym od października 2009 roku do 30 czerwca 2010 roku powstała centralna część parku z placem zabaw, mostkiem leśnym, rosarium oraz małą architekturą. W latach 2010-2011 powstały miejsca parkingowe oraz ciągi piesze wzdłuż ul. Przy Bażantarni, w 2013 roku zrealizowano nowe chodniki, ścieżkę rowerową oraz skatepark, oddany do użytku na wiosnę 2014 roku. Inwestorem parku jest dzielnica Ursynów m.st. Warszawy.

W drugim etapie powstały m.in. dwa place zabaw dla dzieci w wieku 1-5 i 6-12 lat, obniżenie terenu wraz z drewnianym mostkiem ponad nim oraz rosarium z pergolami i rabatami na podwyższeniu. Kolejny przygotowywany etap zakładał budowę m.in. boiska do minikoszykówki, ścianki wspinaczkowej, parku sprawnościowego, placu do gry w tenisa stołowego, dwóch linariów, skateparku, ścianki boulderowej (wspinaczkowej), mostku leśnego oraz ścieżki zdrowia. W następnym etapie powstanie budynek kawiarni, labirynt z żywopłotu, fontanna przed wejściem do parku (od strony skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Przy Bażantarni) oraz wysadzane szpalerami drzew aleje spacerowe w al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Przy Bażantarni.

W planach jest także umieszczenie w parku popiersia Jánosa Esterházyego, w międzyczasie powstało jednak dwie inne rzeźby – rzeźba „Rzeźba w parku” w formie napisu ze stali nierdzewnej, autorstwa Michała Frydrycha, oraz rzeźba „Bez tytułu” pod postacią dwóch głów przedstawiających Wojciecha Kossaka i Juliana Fałata (co ma upamiętniać ich pojedynek na pistolety z 17 grudnia 1900 roku, który miał miejsce na Ursynowie), autorstwa Tomasza Górnickiego.

We wszystkich etapach budowane jest oświetlenie parku oraz nawierzchnia ścieżek, prowadzona jest wycinka części drzewostanu i sadzenie nowej zieleni parkowej, kształtuje się także teren.

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.