Ścieżka w Parku Leśnym Bemowo

Park Leśny Bemowo – park leśny znajdujący się na w zachodniej części Warszawy, na pograniczu Bemowa i Bielan, pomiędzy ulicami Arkuszową, Estrady, Sikorskiego w gminie Stare Babice, Kocjana, Kaliskiego oraz lotniskiem Bemowo. Jego powierzchnia wynosi 513,54 hektara.

Lasem Bemowskim, będącym własnością Warszawy, przez długie lata się nie zajmowano. Działalność człowieka była ograniczona, dzięki czemu znaczne jego obszary na nowo "zdziczały". Procesowi temu sprzyjały dobre warunki siedliskowe (dobre gleby, wilgotność terenu) i do niedawna umiarkowany ruch turystyczny i spacery okolicznych mieszkańców. Ludzie chętniej odwiedzali lepiej zagospodarowaną część północną, jest coraz częściej odwiedzana jest także część południowa.

Dużą część obszaru zajmują bagna zarastane przez łozę z domieszką wierzby laurowej, kaliny koralowej, kruszyny i karłowatej olszyny. Resztę zajmują olsy, gdzie rośnie także brzoza brodawkowata oraz sosna zwyczajna na odizolowanych stanowiskach. Na terenie parku leśnego można spotkać łosie, dziki, sarny, lisy, kuny oraz drobne ssaki charakterystyczne dla lasów. Spośród ptaków warto wymienić myszołowa, krogulca i dzięcioła czarnego. Zimują tu także czaple siwe. Występuje tu też rzadki na północy Polski gniewosz plamisty.

Na terenie parku leśnego Bemowo znajduje się Fort IIA Radiowo oraz pozostałości Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.