Park Kombatantów

Park Kombatantów – park położony na terenie dzielnicy Włochy, pomiędzy ulicami Chrościckiego, Świerszcza, Koziorożca i Cienistą, w bliskim sąsiedztwie przystanku kolejowego Warszawa Włochy.

Park powstał w XVIII wieku, stanowiąc dobra przy letniej rezydencji hrabiego Tadeusza Mostowskiego. Jego projektantem był A. Szubert. Od 1842 roku parkiem zajmował się angielski ogrodnik F. James. W tym też roku zakończono budowę neorenesansowego pałacyku istniejącego do dnia dzisiejszego. Wizerunek pałacyku stanowi część herbu dzielnicy Włochy. W 1844 roku pałac wraz z parkiem stał się własnością holenderskiej rodziny Koelichenów. 16 września 1944 roku z terenu parku wywieziono do obozów koncentracyjnych około 6000 mężczyzn, mieszkańców Włoch. W latach 1999-2000 park przeszedł gruntowną modernizację. Obecnie jest ogólnie dostępny i stanowi miejsce spotkań i wypoczynku mieszkańców.

W parku znajdują się rzadkie okazy drzewostanu takie jak platan klonolistny, tulipanowiec amerykański, klon polny czy lipa drobnolistna. Na terenie parku znajduje się także kilka pomników przyrody.

Na terenie parku znajdują się ponadto następujące obiekty:

  • pomnik mieszkańców Włoch wywiezionych do obozów koncentracyjnych 16 września 1944 roku,
  • brama od strony ul. Cienistej będąca pozostałością starego, XVIII-wiecznego ogrodzenia.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.