Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Park Świętokrzyski

Tablica w parku upamiętniająca ul. Pańską

Park Świętokrzyski – park położony w Śródmieściu, w bliskim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki, pomiędzy ul. Marszałkowską, ul. Świętokrzyską a ul. Emilii Plater.

Park Świętokrzyski został urządzony w latach 1954-1955 wraz z budową Pałacu Kultury i Nauki i w związku z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży, na obszarze zajmowanym uprzednio przez kamienice przy takich ulicach jak Pańska, Zielna czy Wielka – na terenie parku umieszczonych zostało kilka tablic upamiętniających położenie dawnych ulic i ich skrzyżowań, znalazły się tutaj również fontanny, zegar słoneczny oraz kamień upamiętniający powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 2004 roku na jego terenie znalazła się specjalna ławeczka "Całowanie", zaś w 2006 roku odsłonięto pomnik Janusza Korczaka. W międzyczasie zniknęła tablica z kamienia pamiątkowego, który ostatecznie usunięto w związku z budową centralnego odcinka II linii metra.

W 2007 roku z inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości w północnej części parku urządzone zostało Forum Wolności Słowa, czyli miejsce wzorowane na londyńskim "Hyde Parku", oficjalnie otwarto je w grudniu 2007 roku – uroczystość przerwała policja, która o niej nie widziała i zarzuciła organizatorom brak zezwoleń. Specjalna mównica istniała w parku do marcu 2009 roku, po czym została zdemontowana, nie ciesząc się zbytnim zainteresowaniem. W międzyczasie, w 2008 roku, pojawiły się zapowiedzi prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, że w zachodniej części parku dopuszczona zostanie budowa wieżowca, ostatecznie jednak z tego zamysłu zrezygnowano, uniemożliwiając zabudowę parku w przyjętym w 2010 roku miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Pomnik Janusza Korczaka

Zegar słoneczny

W Parku Świętokrzyskim znajdowały się bądź znajdują następujące obiekty:

  • Kamień pamiątkowy – znajdował się w południowo-wschodniej części parku, między ławeczkami, pierwotnie upamiętniał powstanie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, jednakże w latach 90. XX wieku usunięto z niego tablicę, zaś w II dziesięcioleciu XXI wieku kamień usunięto w związku z budową centralnego odcinka II linii metra.
  • Ławeczka "Całowanie" – znalazła się we wschodniej części parku w miejscu wybranym w plebiscycie Gazety Wyborczej i została odsłonięta w maju 2004 roku, jest dziełem projektu Przemysława Kaczkowskiego i Jacka Piotrowskiego, ufundowanym przez Włoski Ośrodek Kultury z okazji 700. rocznicy urodzin Francesco Petrarki.
  • Pomnik Janusza Korczaka – znalazł się w centralnej części parku, został odsłonięty 1 czerwca 2006 roku w pobliżu miejsca, gdzie w latach 1941-1942 znajdował się Dom Sierot Janusza Korczaka.
  • Zegar Słoneczny – znalazł się w północnej części parku, jest to spory kamień z umieszczonymi na nim pionowo tablicami – w zamyśle padający na tablicę promień słoneczny ma tworzyć punkt świetlny wskazujący czas środkowo-europejski, zegar został wykonany najpewniej przez Tadeusza Przypkowskiego.
Advertisement