Pałacyk W. E. Raua

Zabytek.png
nr w rej.
597

Pałacyk Wilhelma Ellisa Raua – mieszczący się przy Alejach Ujazdowskich 27 (róg Pięknej) neorenesansowy pałac zaprojektowany przez Leandro Marconiego dla warszawskiego przedsiębiorcy, Wilhelma Ellisa Raua.

W 1865 przemysłowiec Wilhelm Rau wynajął architekta Leandro Marconiego, aby zaprojektował dla niego pałacyk. Według projektu pałac powstał w latach 1866-1868 na tejże posesji. Już na początku XX wieku jego właścicielem została Maria Branicka. W okresie międzywojennym wynajmowany był przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych jako siedziba wiceministra Jana Szembeka.

Na fasadzie pałacyku znajdują się umieszczone tam ryzality, które dodatkowo wzbogacono portykami z okrągłymi balkonami. W narożach ryzalitów, od strony frontowej, znajdowały się figury przedstawiające Architekturę i Rzeźbę, ich autorem był również Marconi. Obok nich znajdowały się stworzone przez Andrzeja Pruszyńskiego figury Malarstwa i Mechaniki. Oprócz nich w dekorowaniu pałacu brali udział także Ludwik Kucharzewski (fontanna i medaliony w bocznej elewacji) oraz malarz Jan Strzałecki. Spłonęła w 1944 roku, odbudowana w latach 1945-48 bez kilku rzeźb znajdujących się w elewacjach. W 2013 roku budynek został odrestaurowany.

Obecnie mieści się tu ambasada Szwajcarii.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.