Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Zabytek.png
nr w rej.
2/4

Pałac Myślewicki

Pałac Myślewicki

Pałac Myślewicki w połowie XIX wieku, obraz Marcina Zaleskiego

Pałac Myślewicki – klasycystyczny pałac położony w Łazienkach Królewskich, w północno-wschodniej części parku. Swoja nazwę wziął od istniejącej niegdyś w pobliżu wsi Myślewice. Dzisiaj pałac pełni funkcje reprezentacyjne.

Pałac Myślewicki powstał w latach 1775-1778 według projektu Dominika Merliniego najpewniej dla królewskiego bratanka, Józefa Poniatowskiego. Wnętrza wykończono według projektu Jana Bogumiła Plerscha i Antoniego Gerżabka. Pałacyk powstał na zamknięciu drogi wiodącej do Starej Warszawy i początkowo powstał jako willa, do której najpierw dobudowano boczne skrzydła, a następnie nadbudowano je około 1783 roku do wysokości jednego piętra, a korpus główny do wysokości dwóch pięter. Pałac nie został zniszczony podczas II wojny światowej.

Pałac zachował w bardzo dobrym stanie wczesnoklasycystyczny kostium dekoracyjny. Przed wejściem, w muszli, ustawione zostały wykonane w 1777 roku przez Jakuba Monaldiego rzeźby przedstawiające Zefira i Florę, do wejścia prowadzą zaś schody ozdobione rzeźbami przedstawiającymi chłopca i dziewczynkę trzymających latarnię. Ponad wejściem umieszczone zostały inicjały JP, zapewne od Józefa Poniatowskiego. Wnętrza również zachowały się w dobrym stanie, liczne iluzjonistyczne malowidła oraz polichromie zostały wykonane przez między innymi Jana Bogumiła Plerscha i Antoniego Gerżabka oraz rzeźby Andrzeja Le Bruna.

Ciekawostką jest fakt, że w tym pałacu 15 września 1958 roku doszło do pierwszej próby nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową.

W sąsiedztwie pałacu Myślewickiego znajdują się także dwa popiersia: Eugeniusza Kwiatkowskiego i Jana Kozietulskiego.

Linki zewnętrzne

Advertisement