Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy pałacu Mostowskich w Śródmieściu. Zobacz też: Pałac Mostowskich na Tarchominie.
Zabytek
nr w rej.
448
Palac Mostowskich

Pałac Mostowskich od frontu

Nowolipki-komendapolicji02

Tyły Pałacu Mostowskich od strony ulicy Nowolipki

Pałac Mostowskich (właściwie Mostowskiego) - klasycystyczny pałac wybudowany dla wojewody mińskiego Jana Augusta Hylzena, jego dzisiejsza nazwa wzięła się od późniejszego właściciela Tadeusza Mostowskiego. Pałac mieści się przy ulicy Nowolipie 2, przed wojną była to ulica Przejazd 15. Główne wejście mieści się od strony Nowolipia przy Andersa. Dziś w budynku Pałacu Mostowskich znajduje się Komenda Stołeczna Policji, ma się w nim także mieścić Muzeum Policji.

Historia[]

Pałac został zbudowany w latach 1762-1765 w stylu barokowym dla mińskiego wojewody Jana Augusta Hylzena, w miejscu istniejącego tu od 1735 roku drewnianego dworu. Dopiero w 1795 roku, jako spadek, otrzymał go wnuk Jana Hilzena Tadeusz Mostowski, minister spraw wewnętrznych Księstwa Warszawskiego. Później, w 1822 roku, pałac został kupiony przez rząd i w latach 1823-1824 przebudowany przez Antonia Corazziego w styl klasycystyczny. Przez kilka lat mieściła się tam Komisja Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego aż do przejęcia pałacu w 1831 roku przez wojska rosyjskie.

W 1920 roku pałac odnowiono i umieszczono w nim niektóre urzędy miejskie oraz Dowództwo Okręgu Generalnego Warszawa. Podczas powstania warszawskiego zniszczony, ocalała tylko fasada. Odbudowany został w 1949 roku według projektu Zygmunta Stępińskiego i przekazany jako siedziba Milicji Obywatelskiej. W latach 2006-2007 gmach został odremontowany po części ze środków Unii Europejskiej.

Substancja zabytkowa[]

Początkowo barokowy budynek został przebudowany w dominującym w XIX wieku stylu klasycystycznym. Pałac jest trzykondygnacyjny, zbudowany na planie prostokąta z dziedzińcem pośrodku. Najoryginalniejszą częścią jest fronton pałacu, w jego centrum znajduje się ryzalit z portykiem o czterech jońskich kolumnach, zwieńczonym rzeźbą Orła Białego. Fasada ozdobiona jest trzema płaskorzeźbami Pawła Malińskiego oraz rzeźbami Jana Norblina.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement