Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Tramwaj PESA 120Na Swing

PESA 120Na Swing na ulicy Okopowej

Front PESY 120Na

Wnętrze tramwaju

PESA 120Na „Swing” – model eksploatowanego w Warszawie tramwaju niskopodłogowego, produkowanego przez bydgoską firmę PESA. Potocznie nazywa się je Swingami bądź Pesami.

Konstrukcja

Tramwaj jest jednoprzestrzenny i w 100% niskopodłogowy. Ma długość 30,12 m i składa się z pięciu członów połączonych przegubami. Wewnątrz znajduje się 40 miejsc siedzących plus 4 składane oraz około 157 miejsc stojących.

Od swojego poprzednika, 120N, Swing różni się kilkoma aspektami (m.in. układem siedzeń, umiejscowieniem pantografu).

W wyniku aneksu do umowy do Warszawy dostarczono sześć składów dwukierunkowych (z puli zamówionych 186) z drzwiami i kabinami dla motorniczych po obu stronach – przeznaczono je początkowo na „kryzysową” trasę na Tarchomin przez Most Północny, choć na tory pierwszy tramwaj wyruszył 15 października 2012 roku i kursował na linii 1. Pojazdy te noszą oznaczenie 120NaDuo i nazwę handlową „Swing Duo”.

Historia

Tramwaje Warszawskie w 2009 roku ogłosiły przetarg na dostawę 186 tramwajów niskopodłogowych, energooszczędnych, klimatyzowanych. Przetarg wygrała bydgoska PESA, która niedługo wcześniej dostarczyła Warszawie 15 tramwajów typu 120N. Zaproponowała modele typu 120Na (nazwa handlowa Swing), które od swoich poprzedników różnią się kilkoma cechami.

Dostawy tramwajów rozpoczęły się w czerwcu 2010 roku, kiedy do Warszawy przybył pierwszy Swing o numerze 3116. Każdy kolejny tramwaj miał być dostarczany co około tydzień, choć w sierpniu 2011 przyspieszono nieco dostawy – setny Swing przyjechał do Warszawy 21 lutego 2012 roku, a ostatni dotarł w listopadzie 2013 roku. W każdym Swingu został zainstalowany biletomat. Ponadto pierwszych 40 posiada system zliczania pasażerów.

Dostawy Swingów pozwoliły na całkowite wycofanie wagonów typu 13N (z końcem 2012 r.) oraz na wycofanie najstarszych i znajdujących się w najgorszym stanie technicznym wagonów serii 105N, pozostałe wagony tej serii są sukcesywnie remontowane.

Ciekawostki

  • Swingi, które po zakończeniu dostaw są najliczniejszym taborem w Tramwajach Warszawskich, są symbolem nowoczesności komunikacji miejskiej w Warszawie. Promują zarówno tramwaje, jak ogólną komunikację.

Galeria


Advertisement