Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla. Zobacz też: Torwar, Torwar II i Zespół przystankowy Torwar.

Osiedle Torwar, widok z Trasy Łazienkowskiej

Jeden z bloków osiedla przy Górnośląskiej 3

Osiedle Torwar – osiedle mieszkaniowe położone w Śródmieściu, w rejonie Ujazdów, pomiędzy ulicą Górnośląską, Solcem a Trasą Łazienkowską.

Jego nazwa pochodzi od hali Torwar powstałej w 1953. Stoi na gruncie dawnej wsi Solec. Zabytkiem na jego terenie jest pałacyk Symonowicza z XVIII wieku. Toczyły się na nim także walki w trakcie powstania warszawskiego[1].

Osiedle powstało na przestrzeni dawnego odcinka ulicy Czerniakowskiej, zlikwidowanego w tym miejscu w związku z budową w pobliżu węzła Trasy Łazienkowskiej z Wisłostradą. Wybudowano je w latach 1971-1973 według projektu Jana Zdanowicza i Jerzego Baumillera.

W skład osiedla wchodzą trzy 16-piętrowe punktowce o adresach Górnośląska 1 i 3 oraz Fabryczna 2.

Charakterystycznym elementem wszystkich budynków są kubiczne formy balkonów, które nadają rytm lekko załamanym elewacjom bloków. Natomiast cofnięte ściany ostatniej, nakrytej cienkim daszkiem, kondygnacji nadało budowli lekkości[2].

Osiedlu towarzyszą cztery bloki z lat 1964-1968 zaprojektowane przez Oskara Hansena, ustawione między ulicami Fabryczną, Koźmińską i Górnośląską oraz dwie przedwojenne kamienice przy Górnośląskiej nr 7 i nr 7a, obudowane powojennymi budynkami. Często wszystkie te budynki włączane są w zakres Osiedla Torwar.

Ciekawostki

  • Na Ochocie, przy ulicy Grójeckiej 19/25, znajduje się wieżowiec mieszkalny wybudowany według bardzo podobnego projektu co bloki osiedla Torwar.
  • Na osiedlu Torwar kręcono zdjęcia do filmu "Dziewczyna i chłopak"; bloki widać też ze stadionu Legii w końcowej scenie filmu "Piłkarski poker".

Przypisy

Advertisement