Osiedle Królewskie w budowie (08.2014)

Osiedle Królewskie w budowie (02.2014)

Osiedle Królewskie w budowie (11.2013)

Osiedle Królewskie – osiedle w północno-zachodniej części Miasteczka Wilanów w dzielnicy Wilanów, przy al. Rzeczypospolitej 25/27, w obrębie skrzyżowania z ul. Oś Królewska.

Początkowo w tym miejscu znajdował się niezagospodarowany teren po zachodniej stronie skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Oś Królewska, w latach 2012-2013 powstał projekt osiedla w tym miejscu, zaś oficjalne informacje o jego budowie inwestor, firma Robyg Development, podał w marcu 2013 roku. Projekt osiedla opracowali Ryszard Girtler, Marta Girtler-Szymborska oraz Jerzy Ossoliński z pracowni Atelier 3 Girtler & Girtler we współpracy z Małgorzatą Wilczyńską i Jakubem Szymańskim w oparciu o konstrukcję projektu Witolda Rybińskiego.

Budowę pierwszego budynku wielorodzinnego z usługami w ramach osiedla rozpoczęto w czerwcu 2013 roku, uroczysta inauguracja budowy wraz z wmurowaniem kamienia węgielnego odbyła się 29 sierpnia, a pierwszy etap osiedla został zrealizowany w trzecim kwartale 2014 roku. Zrealizowany w tym etapie pierwszy frontowy budynek (nr 27) od strony al. Rzeczypospolitej jest czteropiętrowy z lokalnymi dominantami w osiach klatek schodowych, w środku znalazło się 110 mieszkań o powierzchni od 30 do 124 metrów kwadratowych, dostępnych z trzech klatek schodowych, oraz pięć lokali usługowych w parterze, zaś w podziemiach ulokowano garaż podziemny na 122 pojazdy. Na tyłach budynku umieszczony został teren zielony z placem zabaw. Elewacje uzyskały współczesny wygląd, zaś w narożniku ulokowany został niewielki placyk, wygospodarowany dzięki wycofaniu narożnika budynku w głąb posesji. Równocześnie rozpoczęto realizację drugiego etapu osiedla, w ramach którego powstał budynek (nr 27a), również ukończony w trzecim kwartale 2014 roku – w nim znalazło się 140 lokali mieszkalnych.

W styczniu 2014 roku deweloper uzyskał pozwolenia na budowę także trzeciego i czwartego etapu, które uzupełnią północną pierzeję ul. Oś Królewska, a ich budowa rozpoczęła się w lutym – są to budynki nr 27b oraz nr 27c, czyli dwa budynki mieszkalne wielorodzinne z usługami w parterze i garażem podziemnym również zostały zaprojektowane w pracowni Atelier 3 Girtler & Girtler dla spółki Robyg Osiedle Królewskie. Łącznie przewidziano w nich kolejno 99 oraz 76 lokali mieszkalnych. Budowa etapu piątego (nr 25) w południowo-zachodnim narożniku skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Oś Królewska, zaprojektowanego również w pracowni Atelier 3 Girtler & Girtler, rozpoczęła się w czerwcu 2014 roku, budynek uzyska wycofany narożnik z placem miejskim oraz trzy trzypiętrowe skrzydła z lokalnymi dominantami w formie klatek schodowych oraz współczesnymi elewacjami, w budynkach znajdą się 83 lokale mieszkalne o powierzchni od 34 do 131 metrów kwadratowych oraz 144 miejsca postojowe w jednokondygnacyjnym parkingu podziemnym. Na tyłach urządzony zostanie teren zielony z placem zabaw. Pod koniec 2014 roku rozpoczęła się też budowa ostatniego, szóstego etapu, w którym powstało 120 lokali mieszkalnych – inwestycję ukończono w 2015 roku.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.