Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla. Zobacz też: Zespół przystankowy Osiedle Derby.

Logo przy wjeździe od strony ul. Głębockiej

Osiedle Derby 15

Osiedle Derby – zespół osiedli budynków o niskiej zabudowie (dwupiętrowych) położonych na Białołęce, w obszarze MSI Grodzisk, usytuowanych wzdłuż ul. Skarbka z Gór i ul. Magicznej. Nazwa osiedla powiązana jest ze stadniną koni, która miała powstać przy budowie pierwszego etapu osiedla[1][2].

Budowa pierwszej inwestycji o nazwie "Derby I" składającej się z dziesięciu budynków ruszyła wiosną 2002 roku po wcześniejszym otrzymaniu w lutym 2002 roku przez dewelopera "Dom Development" pozwolenia na budowę[3]. Oddano ją do użytku w 2003 roku. Kolejną inwestycją była budowa "Derby II", czyli 51 budynków jednorodzinnych w zabudowie szeregowej oraz 16 budynków wielorodzinnych[4]. Pod koniec 2003 i w 2004 roku oddano do użytku 34 budynków jednorodzinnych w ramach inwestycji "Derby III". W późniejszym czasie realizowano kolejne etapy budowy, do 2010 roku powstało 17 zespołów budynków. Obecnie numeracja osiedla sięga już do "Derby 20".

Docelowo na osiedlu Derby planuje się wybudowanie około 6 000 mieszkań dla około 20 do 30 000 ludzi. Budynki na osiedlu są chętnie zamieszkiwane w związku ze stosunkowo niskimi cenami mieszkań oraz dostępnością programu Mieszkanie dla Młodych - jednak ma to swoje minusy, tak jak utrudniona komunikacja, duża odległość do centrum czy niewiele potrzebnych usług (np. edukacyjnych) w okolicy.

Ciekawostki

W początkowych latach istnienia osiedla, gdy najpierw nie docierały tu autobusy miejskie, oraz później gdy skierowano na Grodzisk w lipcu 2004 roku linię 120, do osiedla dowoziła specjalna linia "DerbyBus" uruchomiona przez dewelopera, która kursowała na trasie Skarbka z GórRembielińska.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.