Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii tramwajowej. Zobacz też: O (linia autobusowa).

Olinia tramwajowa zwykła okólna, istniejąca w latach 1909-1939 i w roku 1945. Ostatni raz kursowała ona na trasie z i na Plac Narutowicza.

Historia

Linia "O" (nazwa pochodziła od słowa "Okólna") została uruchomiona po raz pierwszy 29 kwietnia 1909 roku z Placu Muranowskiego przez ulicę Muranowską, Dziką , Dzielną, Karmelicką, Leszno (ob. część al. Solidarności), Solną (ob. część al. Jana Pawła II), Chłodną, Żelazną, Złotą, Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową, plac Krasińskich, Nowiniarską, Franciszkańską i Nalewki ponownie na Plac Muranowski. W roku 1910 linię skierowano przez plac Zbawiciela, Aleje Ujazdowskie i Plac Trzech Krzyży w zastępstwie za zlikwidowaną linię tramwajową 19. W roku 1915 linię wycofano z ulic Solnej i ulica Chłodna (początkowo cofnięto tę zmianę w roku 1917, by przywrócić ją ponownie w roku 1919). 5 listopada 1923 linię "O" wycofano z Placu Muranowskiego i skierowano nowymi torami tramwajowymi biegnącymi ulicami Żelazną, Nowolipie, Smoczą i Gęsią do pętli na skrzyżowaniu ulic Gęsiej i Dzikiej. 1 lipca 1935 roku linię wycofano z odcinka pl. Zbawicielapl. Trzech Krzyży i skierowano tamtędy linię tramwajową 11, a linię "O" skierowano bezpośrednio Alejami Jerozolimskimi. 28 listopada 1938 roku linię skierowano przez ul. Bonifraterską zamiast ul. Nowiniarską w związku z poprowadzeniem torów pod gmachem Sądu Najwyższego. 1 maja 1939 roku linię skierowano bezpośrednio Alejami Jerozolimskimi do ul. Żelaznej w związku z likwidacją torów na ul. Złotej. 8 września 1939 roku linię całkowicie zawieszono w związku z nasileniem bombardowań w trakcie II wojny światowej.

Po raz kolejny linia została uruchomiona 24 listopada 1945 roku na trasie z Placu Narutowicza przez ulicę Filtrową, Krzywickiego, Nowowiejską, plac Zbawiciela, ul. Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, plac Zawiszy, ul. Grójecką ponownie na Plac Narutowicza. Linię zlikwidowano po miesiącu od jej uruchomienia z powodu niskiej frekwencji, a jej trasę przejęły linie tramwajowe 8 i 9.

Ostatnia trasa

z dnia 24 listopada 1945 roku

Ulice

Plac NarutowiczaFiltrowaKrzywickiegoNowowiejskaplac ZbawicielaMarszałkowskaAleje Jerozolimskieplac ZawiszyGrójeckaPlac Narutowicza

Linki zewnętrzne


Advertisement