Nowy Dom Braci Jabłkowskich

Nowy Dom Braci Jabłkowskich w budowie (04.02.2011)

Nowy Dom Braci Jabłkowskich w budowie (23.10.2010)

Nowy Dom Braci Jabłkowskich (Biurowiec Braci Jabłkowskich) – biurowiec zlokalizowany przy ulicy Chmielnej 19, na rogu Brackiej, przylegający bezpośrednio do domu towarowego Braci Jabłkowskich przy Brackiej 25.

Bracia Jabłkowscy planowali budowę nowego gmachu w tym miejscu już w 1939 roku, o czym przesądził sukces znajdującego się obok domu towarowego. Wyburzeniu miały ulec dwie znajdujące się tutaj kamienice: Bracka 27 oraz Chmielna 19. Inwestycję przekreśliła jednak II wojna światowa, a po niej Jabłkowscy stracili obie posesje, wobec czego realizacja nowego gmachu była niemożliwa. Po działaniach reprywatyzacyjnych Bracia Jabłkowscy odzyskali daną posesję w 2001 roku.

W 2007 roku właściciele terenu, bracia Jabłkowscy, przedstawili projekt nowego domu towarowego, który ma powstać na pustej, narożnej posesji między Bracką a Chmielną o powierzchni 735 metrów kwadratowych. Projekt domu towarowego przygotowali architekci z biura architektonicznego Atelier 3 Girtler & Girtler. Budowa miała początkowo ruszyć już w 2008 roku, jednak ze względu na protesty okolicznych mieszkańców opóźniła się. Budowa rozpoczęła się w lutym 2010 roku, symboliczny kamień węgielny wmurowano 28 września 2010 roku. Budowa biurowca została ukończona oficjalnym otwarciem 22 września 2011 roku.

Biurowiec jest pięciopiętrowy, dostosowany wysokościami do sąsiedniego domu towarowego Braci Jabłkowskich, co w przyszłości umożliwi ich połączenie. Elewacja została obłożona piaskowcem, a jej wygląd został dostosowany do sąsiedniego domu towarowego. W pierwszym projekcie w nowym budynku miały być dwie kondygnacje podziemne z parkingiem oraz sześć nadziemnych, gdzie trzy kondygnacje od gruntu zająłby dom handlowy z wewnętrznym atrium tworzącym jedną przestrzeń oraz windą panoramiczną. Na wyższych piętrach znalazłyby się biura. Ze względu jednak na nietypową sytuację na rynku inwestor zadecydował, że cały budynek zostanie przeznaczony na biurowiec. Przyziemie zostało cofnięte od linii fasady o około 80 centymetrów. Od podwórka powstało także duże okno wypełnione witrażem, podobnie jak w sąsiednim domu przy Brackiej 25. Całkowita powierzchnia budynku wyniosła 4860 m2.

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.