Zabytek.png
nr w rej.
2/9

Nowa Kordegarda

Nowa Kordegarda – budynek położony w środkowej części Łazienek Królewskich, w pobliżu Pałacu na Wodzie. Obecnie mieści się tutaj kawiarnia Trou-Madame.

Budynek powstał w latach 1779-1780 według projektu Dominika Merliniego z wnętrzami wykonanymi przez Jana Bogumiła Plerscha jako dom do modnej wówczas gry Trou-Madame, która polegała na umieszczaniu kulek z kości słoniowej w numerowanych bramkach. Budynek był parterowy i murowany, był kryty dachem w stylu chińskim. W 1782 roku budynek został przebudowany na teatr, zwany Małym lub Komedialnym, który mógł pomieścić 60 osób. Teatr dysponował jedynie dwiema scenografiami, malowanymi na dwóch stronach kulis: las oraz gabinet.

W 1788 roku teatr rozbudowano, nadal nie satysfakcjonował on jednak króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który polecił wybudować nowy teatr w Starej Pomarańczarni, a stary obiekt zamieniono na magazyn rzeźb i nazwano "Foratem Marmurowym". Budynek został po raz kolejny przebudowany w 1830 roku według projektu Jakuba Kubickiego na kordegardę, obiekt uzyskał pełny, klasycystyczny wystrój, zyskał kolumny o częściowo żłobionych trzonach. Bez zniszczeń przetrwał wszystkie zawieruchy dziejowe i dotrwał do dzisiaj.

Ciekawostką jest fakt, że budynek Nowej Kordegardy jest tak naprawdę starszy od Starej Kordegardy.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.