Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy hotelu w Śródmieściu. Zobacz też: Novotel Warszawa Airport.

Novotel Warszawa Centrum (dawniej: Hotel Forum) – czterogwiazdkowy hotel umieszczony w wieżowcu przy ul. Marszałkowskiej 94/98 (dawniej ul. Nowogrodzka 24/26) w Śródmieściu Południowym, tuż przy rondzie Dmowskiego. Budynek ma 111 metrów wysokości i 33 kondygnacje, a hotel ma 733 pokoje. Hotel należy do sieci Novotel, jego właścicielem jest Orbis, którego udziałowcem większościowym jest międzynarodowa grupa hotelowa Accor.

Hotel Forum został wybudowany od kwietnia 1972 do grudnia 1973 roku przez szwedzką firmę Skånska Cementgjuteriet z Malmö dla polskiego biura turystycznego Orbis, a projektantem budynku był Sten Samuelsson. Pierwotnie był to późnomodernistyczny wieżowiec obłożony żółtymi płytkami z malutkimi okienkami, a był jednym z pierwszych powojennych wysokościowców w stolicy oraz, obok hotelu Victoria, pierwszym hotelem o zachodnim standardzie. Został uroczyście otwarty 24 stycznia 1974 roku. W latach 2004-2005 hotel przeszedł generalny remont, zmieniono kolor elewacji na szary, zmodernizowano infrastrukturę i pokoje, przebudowano przyziemie tworząc główne wejście od strony ulicy Marszałkowskiej.

W kwietniu 2012 roku na budynku zaczęła pojawiać się pomarańczowa siatka, zwiastująca zmianę elewacji budynku – ostatecznie zawisła tutaj reklama jednej z sieci telefonii komórkowej. Jej umieszczenie wywołało na forach internetowych burzę na temat zaśmiecania miasta reklamami wielkoformatowymi, gdyż był to dotychczas jedyny fragment ronda Dmowskiego, który nie był zasłonięty reklamami. Zgodnie jednak z informacjami od operatora hotelu byłato tylko „okolicznościową zmianą wyglądu elewacji” zgodna z „wymogami trasy protokolarnej Euro 2012”, wobec czego reklama zniknęła dopiero po mistrzostwach. W 2013 roku rozpoczęła się natomiast renowacja pokoju hotelowych.

Ciekawostki

  • Budynek został w całości wybudowany przez Szwedów. Polacy przygotowali jedynie teren pod inwestycję, rozbierając m.in. kamienicę przy Alejach Jerozolimskich 31. W tym miejscu stoi dziś zrekonstruowany fragment ściany z tablicą pamiątkową.
  • Ze względu na swój wygląd oraz kolor elewacji hotel Forum nazywany był dawniej ironicznie silosem zbożowym.
  • W hotelu (wówczas Hotelu Forum) rozgrywają się epizody filmu "Pajęczarki" (1993) w reżyserii Barbary Sass z Adrianną Biedrzyńską (Ewa) i Marią Pakulnis (Magda) w rolach głównych. Ewa - studentka AWF, uprawiająca gimnastykę na przyrządach, w celu zdobycia pieniędzy na wyjazd do Nowego Jorku forsuje okna mieszkań na wysokich piętrach należących do znajomych bogatych biznesmenów. Po reprezentacyjnym balu w hotelowej restauracji, gdzie panie poznały dwóch amerykańskich biznesmenów, Ewa wykonuje akrobacje na ścianie jednej z wyższych kondygnacji hotelu.

Galeria

Linki zewnętrzne

 

Advertisement