North Gate (ang. północne wrota; znany wcześniej jako Belvedere Center) – wieżowiec położony w Śródmieściu (obszar Muranów), przy ulicy Bonifraterskiej, 20. pod względem wysokości budynek w Warszawie. Budowany w latach 2006-2008 przez Mostostal Warszawa S.A., według projektu KIPP Projekt (d. Kancelaria Inwestycyjna "Property-Project").

Wieżowiec ma 94 metry wysokości i 25 kondygnacji, składa się z 3 części: parter, podium (do 10. piętra) i wieża (od 11. piętra wzwyż). Całkowita powierzchnia pomieszczeń w budynku wynosi 41 800 m2, z czego 35 600 m2 to powierzchnia użytkowa. Biura w North Gate zajmują wszystkie piętra powyżej parteru, który z kolei przeznaczono na punkty handlowo-usługowe. Wszystkie biurowe kondygnacje powstały w systemie open-space, dzięki czemu najemcy sami mogą dowolnie kształtować rozmieszczenie pomieszczeń. 3 kondygnacje podziemne oraz 2 naziemne zajmuje garaż na 310 miejsc. Budynek wyposażony jest w system przeciwpożarowy, klimatyzację, kontrolę dostępu, kontrolę temperatury, całodobową ochronę i monitoring oraz rozmaite punkty usługowe, takie jak kawiarnia, restauracja, kiosk czy bank.

Zarówno bryła budynku i jak i jego szklana elewacja nie współgrają z sąsiednim Intraco, choć w zamyśle projektantów oba wysokościowce miały tworzyć symboliczną "bramę wjazdową" do Śródmieścia.

W latach 1900-1944 w miejscu dzisiejszego biurowca (ulica Przebieg 3) znajdowały się zabudowania fabryki wyrobów tytoniowych Progress, przemianowane w połowie lat 20. na Dom Przesyłkowy – przytułek dla bezdomnych i żebraków. Budynki zniszczone zostały podczas powstania warszawskiego, zanikła też ulica Przebieg, przy której się znajdowały.

W pobliżu North Gate znajduje się węzeł przesiadkowy ze stacją kolejową Warszawa Gdańska i stacją metra Dworzec Gdański.

Galeria

Linki zewnętrzne

 

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.