Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (2020)

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego[1] (również Muzeum Mt 5,14[2]) – muzeum w Wilanowie, położone pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej przy ul. Hlonda 1.

Historia

Zostało powołane 15 kwietnia 2016, po przekształceniu z instytucji prowadzonej przez Archidiecezję Warszawską. Uroczyste otwarcie muzeum miało miejsce 16 października 2019, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ekspozycja i wystawy

Ekspozycja położona jest w kopule Świątyni na wysokości 26 metrów, na powierzchni ok. 2000 m² powierzchni. Opowiada historie patronów muzeum: Jana Pawła II oraz Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ukazując ich wpływ na losy kościoła i Polski. Ramy czasowe zamknięte są w przedziale lat 1901 (rok urodzin Prymasa Wyszyńskiego) – 2005 (rok śmierci św. Jana Pawła II).

Ścieżka zwiedzania oparta jest na planie koła. Wystawa jest podzielona na kilkanaście działów merytorycznych: Dom: Zuzela, Polska, Okupacja, Będziesz miłował, Dialog?, Mamo!, Zło dobrem zwyciężaj: PRL, Sobór, Pokój łez, Pontifex – Budowniczy Mostów, Miastu i Światu, Dekalog oraz Kraków i Innowator.

Hasło przewodnie

Hasłem przewodnim muzeum jest cytat z Ewangelii Św. Mateusza (Mt 5,14) – „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze”.

Przypisy

  1. Nazwa przyjęta na stronie internetowej muzeum – zakładka ”O muzeum” („Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to jedno z najwyżej i najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce”). Strona „Rzeczpospolita” w artykule napisała, że jest to oficjalna nazwa, chociaż zarządzanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 kwietnia 2016 r. przyjęło nazwę „Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego”.
  2. Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Aleteia.org, dostęp: 12 maja 2020

Linki zewnętrzne

Advertisement