Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Mikiapole3 właśnie przeprowadza edycję tego artykułu i prosi, aby wstrzymać się z wprowadzaniem zmian, aż ten szablon zostanie zdjęty.
Edycja prawdopodobnie zostanie zakończona wkrótce

Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i obszaru MSI. Zobacz też: Muranów (przystanek) oraz Muranów (stacja metra).
Andersa (Muranów)

Osiedle Muranów wzdłuż ulicy Andersa

Muranów

Osiedle Muranów II, widok na podwórko "Okrąglak"

Plik:Anielewicza park.JPG

Skwer im. Willy'ego Brandta

Muranow1

Skrzyżowanie Karmelickiej z Anielewicza

Muranówwarszawski obszar MSI i osiedle mieszkaniowe położone w Śródmieściu i na Woli, którego granice wyznaczają aleja Solidarności, ulica Okopowa, granicą z Żoliborzem wzdłuż linii kolejowej (wraz ze stacją Warszawa Gdańska), Bonifraterska oraz Miodowa. Tylko śródmiejska część osiedla jest rejonem MSI o nazwie Muranów, wolska nosi nazwę Nowolipki. Paradoks ten jest spowodowany takim niedociągnięciem w systemie miejskiej informacji, że jedno osiedle nie może leżeć na terenie dwóch dzielnic.

Zobacz więcej w artykule: Historia Muranowa.


Osiedle powstało już za panowania Jana III Sobieskiego, a zaprojektował je włoski architekt Józef Belotti. Dzięki niemu funkcjonuje też współczesna nazwa osiedla - Muranów, gdyż Belotti pochodził z weneckiej wyspy Murano. W okresie międzywojennym Muranów był bardzo gęsto zabudowany i zamieszkany głównie przez ludność żydowską. Główne osie osiedla wyznaczały ulice Gęsia i Nalewki. W czasie II wojny światowej na terenie Muranowa utworzono getto, do którego likwidacji przystąpiono w 1943 roku. Był to sygnał do wybuchu powstania w getcie, które zakończyło się porażką Żydów i śmiercią dowódcy obrony - Mordechaja Anielewicza. Po upadku powstania Muranów zrównano z ziemią. Dzieła zniszczenia dokończyło powstanie warszawskie. Oszacowano, że z terenu Muranowa trzeba było wywieźć 3 mln m3 gruzu. Ze względu na rozmiary zniszczeń, budynki nie były odbudowywane. Na ich miejscu powstało nowoczesne jak na lata 50. i 60. XX wieku osiedle. Zbudowano je bezpośrednio na ruinach warszawskiego getta.

W związku z tym architektura Muranowa jest typowa dla okresu powojennego. Szczególnie charakterystyczne jest tzw. osiedle Muranów II, czyli potężny blok mieszkalny kształtem przypominającym złączone: prostokąt, koło i trapez, położony w kwadracie ulic: Andersa, Anielewicza, Zamenhofa i Nowolipki. Wewnątrz znajdują się aż trzy podwórka, które są potocznie nazywane:

  • Milicyjniak - położone najbardziej od południa, połączone bramą z Nowolipkami, nazwa pochodzi od sąsiedztwa z pałacem Mostowskich, siedzibą Komendy Stołecznej Policji.
  • Okrąglak - położone pośrodku, połączone bramą z ulicą Zamenhofa i wychodzące na skwer Więźniów Politycznych Stalinizmu, nazwa pochodzi od kształtu podwórka.
  • Trzecie podwórko - położone najbardziej na północ - połączone bramą z ulicą Anielewicza.

W 2009 roku na skwerze w pobliżu pomnika Bohaterów Getta rozpocznie się budowa Muzeum Historii Żydów Polskich. Dziś, w miejscu, gdzie powstanie muzeum, stoi namiot-tunel, zwany "ohelem", w którym pokazywany jest projekt muzeum i odbywają się różne wystawy związane z żydowską przeszłością. Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę muzeum odbyło się w 26 czerwca 2007. W nieokreślonej przyszłości ma też powstać stacja metra Muranów.

Ważne obiekty

Zobacz też

Linki


Advertisement