Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy mostu. Zobacz też: ulica Krasińskiego.
Ten artykuł dotyczy niedawnego, trwającego lub nadchodzącego wydarzenia czy zmiany.
Informacje w nim zamieszczone będą zmieniane lub uzupełniane.

Most Krasińskiego – planowany most drogowy na Wiśle, mający stać się przedłużeniem ulicy Krasińskiego.

Pierwsze plany mostu powstały już w 1935 roku, za prezydenta Stefana Starzyńskiego. Plany jego budowy pokrzyżował jednak wybuch II wojny światowej. Po wojnie wybudowano jedynie łącznik między placem Wilsona a Wisłostradą, pozostawiając rezerwę na tory tramwajowe.

Do koncepcji budowy mostu wrócono dopiero w 2006 roku. Ma on być częścią Obwodnicy Śródmiejskiej i Małej Obwodnicy Tramwajowej. Trasa mostowa swój bieg ma rozpoczynać bezkolizyjnym skrzyżowaniem z Wisłostradą, jako przedłużenie ulicy Krasińskiego. Biegnąc na wschód ma przecinać tereny KS Spójnia i Centrum Olimpijskiego, przebiec nad Wisłą w formie mostu łukowego do skrzyżowania z Jagiellońską, następnie wiaduktem nad torami kolejowymi, dotrzeć do skrzyżowania z Odrowąża, gdzie przejdzie w ul. Matki Teresy. Konstrukcja mostu ma być podwieszana na dźwigarach, żaden z nich ma nie znajdować się w nurcie rzeki. Most ma mieć charakter drogi głównej z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu. Cała trasa ma mieć długość 2,942 km, sam most – 722 m.

Całkowity koszt budowy mostu przewidziany jest na 203,5 mln zł. Trasa dojazdowa kosztować ma 197,5 mln zł, a budowa trasy tramwajowej pochłonąć ma 78 mln zł. Prace budowlane początkowo przewidywano na lata 2008-2010, ale ze względu na problemy finansowe miasta inwestycję opóźniono. W późniejszym czasie zakładano, że most powstanie do 2012 roku z funduszy Tramwajów Warszawskich, jednak w grudniu 2009 roku zrezygnowano z tego pomysłu, a inwestycję odłożono na nieokreśloną przyszłość[1]. Miejska spółka nie byłaby w stanie sprostać takiemu obciążeniu, wobec czego w grudniu 2010 roku pojawiła się propozycja wybudowania mostu w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego[2].

W międzyczasie, w 2012 roku pojawiła się propozycja, aby śladem planowanego mostu wybudować tymczasowy most saperski, który odciążyłby remontowany wówczas most Grota-Roweckiego[3], ostatnie jednak decyzji takiej nie podjęto.

23 lipca 2015 roku Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych ogłosił wznowienie prac nad projektem budowy mostu wraz z trasą mostową[4]. Rozpisano przetarg na aktualizację dokumentacji, a do rozpoczęcia budowy potrzeba by było jeszcze jedynie zezwolenia, ponieważ wciąż ważna jest decyzja środowiskowa z marca 2011 roku. Miasto zarezerwowało na budowę 622,5 miliona złotych z budżetu, planując powstanie przeprawy na lata 20212023, jednak inwestycja ma być podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności ma powstać most z linią tramwajową od pl. Wilsona do Jagiellońskiej, a kolejny etap na Bródno wraz z wiaduktem nad torami zostałby zbudowany w późniejszym terminie. 6 października miasto podało do wiadomości o wprowadzeniu korekt to budżetu inwestycyjnego miasta, które m.in. przewidują opóźnienie realizacji przeprawy do 2025 r.[5].

Pomysł jest mocno krytykowany przez mieszkańców Żoliborza, według których most wtłoczy jedynie ruch samochodowy w ul. Krasińskiego i ulice odchodzące od pl. Wilsona, korkując okolicę, a budowa trasy mostowej zniszczy układ urbanistyczny rejonu. Krytykowany jest też fakt etapowania mostu - nie jest podana żadna konkretna data doprowadzenia trasy na Bródno, a most docierający jedynie do ul. Jagiellońskiej miałby służyć głównie developerowi budującemu ogromne osiedle „Dolina Wisły” na terenach pofabrycznych Fabryki Samochodów Osobowych[6]

Dane techniczne

  • długość: 722 m
  • szerokość całkowita: 40 m
  • wysokość konstrukcyjna: 34 m
  • liczba przęseł: 8

Przypisy

Linki zewnętrzne


Advertisement