Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy mostu. Zobacz też: Linia średnicowa i Tunel średnicowy.

Most Średnicowy 3.JPG

Most Średnicowy

Most Średnicowy – jeden z dwóch warszawskich mostów kolejowych na Wiśle. Zbudowany został w latach 1921-1931 według projektu Aleksandra Pstrokońskiego, jako część linii średnicowej, łączącej Dworzec Główny z Dworcem Wschodnim.

Historia

Most przed II wojną światową

Most Średnicowy

Pierwotnie Most Średnicowy składał się z łukowych przęseł kratownicowych z jazdą dołem. Zasłaniały one panoramę Warszawy.

Dnia 13 września 1944 roku most został wysadzony wraz z pozostałymi przez wycofujących się z Pragi Niemców. Odbudowano go w latach 1945-49 jako kratownicowy z jazdą górą. Przęsła stanęły na obniżonych o 5 m filarach. Jednocześnie podczas budowy mostu w nurcie Wisły wzniesiono bliźniacze filary, dla budowanej drugiej pary torów.

Drugą część mostu - dla drugiej pary torów - wybudowano w latach 60. XX wieku, przygotowując linię do obsługi Dworca Centralnego. Obecnie moście są 4 tory kolejowe: dwa z nich obsługują ruch dalekobieżny, pozostałe 2 są wykorzystywane przez pociągi lokalne ()regionalne i aglomeracyjne).

Remont mostu

Od 29 czerwca do 1 września 2013 roku, w związku z jej remontem została zamknięta lokalna część mostu. Z tego powodu pociągi aglomeracyjne i regionalne nie kursowały na odcinku Warszawa ŚródmieścieWarszawa Wschodnia, a zmiany komunikacyjne objęły linie S1, S2 oraz 517. Uzupełniając zawieszone połączenia kolejowe pojawiły się linie S10, S11, S20, 45, 77 oraz 313. Zmiany komunikacyjne przedstawione są na mapie.

Dane techniczne

  • długość: 445 m
  • szerokość całkowita: 9 m
  • liczba przęseł: 5

Ciekawostki

  • Dnia 8 marca 2008 roku na moście zawisł transparent z napisem "Kocham Cię", będący prezentem jednego z warszawiaków na Dzień Kobiet.
  • Pojawiały się pomysły przemalowania mostu na czerwono.

Galeria

Linki zewnętrzne


Advertisement