Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy mostu. Zobacz też: Zespół przystankowy Most Śląsko-Dąbrowski.

Most Śląsko-Dąbrowski

Most Śląsko-Dąbrowski – most na Wiśle położony w ciągu al. Solidarności (Trasa W-Z), spinający Śródmieście i Pragę Północ. Współczesny most istnieje dokładnie w miejscu dawnego Mostu Kierbedzia. Nazwa mostu upamiętnia wkład Śląska oraz Zagłębia Dąbrowskiego w odbudowę stolicy.

Most posadowiony jest na sześciu przęsłach i ma łączną długość 527 metrów, jego całkowita szerokość wynosi 20,7 metra, z czego 14,7 metra przypada na jezdnię, a po 3 metry na chodniki z obu stron mostu.

Historia

Most Śląsko-Dąbrowski widziany z lewego brzegu

Remont torów (2009)

Pierwotnie w tym miejscu istniał Most Kierbedzia oraz prowadzący do niego z pl. Zamkowego wiadukt Pancera, obie te konstrukcje zostały jednak zniszczone podczas II wojny światowej. W ich miejscu w latach 19471949 wybudowano Trasę W-Z, której jednym z elementów stała się nowa przeprawa przez Wisłę – Most Śląsko-Dąbrowski. Most został zaprojektowany przez „Mostostal” z Zabrza, a wykonany przez Państwowe Przedsiębiorstwo Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych „Mostostal”, natomiast konstrukcja mostu ze stali wywalcowanej przez Huty Śląskie została wykonana przez „Wytwórnię Wagonów i Mostów” w Chorzowie oraz przez hutę „Zabrze” w Zabrzu. Przeprawę oddano do użytku 22 lipca 1949 roku, a w jego budowie użyto ocalałe filary mostu Kierbedzia, które odpowiednio nadbudowano. W 1972 roku wybudowano ślimaki łączące most z Wisłostradą.

W latach 19921993 most przeszedł generalny remont. 16 czerwca 2007 roku na moście wydzielono pas dla tramwajów, na który po przebudowie w 2009 roku skierowano zarówno tramwaje, jak i autobusy, tworząc pierwszy w Warszawie wspólny pas tramwajowo-autobusowy. Dla samochodów pozostawiono po jednym pasie w obie strony, jednak od 15 października 2011 roku, w związku z budową stacji metra C-15 Dworzec Wileński oraz zwiększeniem liczby autobusów kursujących przez most, przeprawa została całkowicie wyłączona z ruchu samochodów prywatnych.

Most jest iluminowany, jego podświetlenie uruchomiono 4 grudnia 2010 roku.

Ruch samochodowy

Jezdnia mostu

Tramwaj linii 26 na moście

Badania natężenia ruchu prowadzone w latach 20002010 wykazały, że Most Śląsko-Dąbrowski należy do przepraw o niewielkim udziale w całościowym ruchu samochodowym na miejskich mostach, wynosząc w latach 20002006 przeciętnie 50 do 55 tysięcy aut na dobę. W 2005 roku mostem przejeżdżało średnio 4 427 samochodów na godzinę, z czego większość stanowiły pojazdy poruszające się w kierunku Śródmieścia, w 2006 roku most pokonywało około 56 tysięcy samochodów, co dawało 11% ruchu mostowego w całej Warszawie.

Sytuacja uległa zmianie od 2007 roku, co związane jest z wydzieleniem na moście oddzielnego pasa dla komunikacji miejskiej, wobec czego natężenie ruchu spadło poniżej 40 tysięcy samochodów na dobę. W 2010 roku Most Śląsko-Dąbrowski pokonywało przeciętnie 33 514 samochodów, co wynosiło 6% całego ruchu mostowego w Warszawie. Jeszcze większą zmianę przyniósł 2011 rok, kiedy to wprowadzono zakaz wjazdu dla samochodów prywatnych z powodu budowy centralnego odcinka II linii metra i uprzywilejowania komunikacji miejskiej – przeprawę pokonywało dziennie zaledwie 2 400 pojazdów. Po częściowej liberalizacji ograniczeń w 2012 roku wynik ten wyniósł 16 486 samochodów, co jednak nadal dawało mostowi ostatnią pozycję wśród stołecznych przepraw, taką samą pozycję przeprawa zajęła również podczas badań w 2013 roku. Zmianę przyniósł dopiero 2014 roku, kiedy to udział w ruchu mostowym wyniósł 5%, dzięki czemu most przeskoczył w tabeli Most Świętokrzyski.

Docelowo ruch na moście ma zostać maksymalnie zmniejszony, by uczynić go mostem lokalnym dostępnym przede wszystkim dla komunikacji miejskiej.

Ciekawostki

Tablica upamiętniająca „Junę” i „Sokoła”

Na moście znajdują się dwie tablice pamiątkowe:

Ponadto z Mostu Śląsko-Dąbrowskiego roztacza się bardzo dobry widok na Stare Miasto oraz na tylną elewację kościoła św. Anny.

Galeria

Linki zewnętrzne


Advertisement