Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla. Zobacz też: Folwark Moczydło, Park Moczydełko.

Moczydło – osiedle położone na Ursynowie, w rejonie ulic Moczydłowskiej, Wełnianej, Wąwozowej i Stryjeńskich. Nie jest uwzględnione jako oddzielny obszar w Miejskim Systemie Informacji, leży w granicach Kabat.

Historia

Pozostałość po wsi Moczydło – gospodarstwo przy ulicy Wełnianej

Pozostałości zabudowy wsi Moczydło

Pierwsze wzmianki o wsi Moczydło pochodzą już z 1528 roku. Mówią o osadzie przynależącej do parafii służewskiego kościoła św. Katarzyny, powstałej przy drodze prowadzącej do Jamielina (później Imielin, dzisiejsze tereny Starego Imielina). Do XVIII wieku Moczydło należało do rodziny Dąbrowskich. W latach 1580-1658 wieś liczyła 1/2 łana (około 9 hektarów), w 1661 r. osada składała się z 5 domów. W 1725 roku Moczydło wraz ze wsią Wolica (Wola Służewska) zakupiła od Dąbrowskich, za łączną sumę ok 60 tys. złotych (w tym 14 500 zł poszło na spłatę długów Dąbrowskich), właścicielka dóbr wilanowskich Elżbieta Sieniawska z Lubomirskich. Podobnie jak w przypadku Kabat, nowa właścicielka nakazała ochronę lasów moczydłowskich, wówczas już wyraźnie przerzedzonych przez poprzednich właścicieli i miejscowych chłopów. W 1775 roku osada Moczydło liczyła 7 domów, 20 lat później było ich 10; w 1827 – 7 domów i 80 mieszkańców (w kolonii 1 dom i 12 mieszkańców). W latach 1850-61 włościanie z Moczydła prowadzili z dzierżawcą wsi proces o zmniejszenie ciężarów feudalnych. W 1864 podobnie jak Kabaty wieś została uwłaszczona i włączona do gminy Wilanów. Moczydło liczyło wówczas 131 mieszkańców, ok. 360 hektarów gruntów folwarcznych i 36 hektarów gruntów włościańskich. W 1905 roku w folwarku i we wsi było łącznie 20 domów i 146 mieszkańców.

Swój "złoty" okres Moczydło przeżywało na przełomie XIX i XX wieku, kiedy wśród stołecznej elity zapanowała moda na jeździectwo i wyścigi konne. Moczydło wyspecjalizowało się w hodowli wierzchowców. Dzierżawione przez Branickich – ówczesnych właścicieli dóbr Wilanowskich, stajnie i łąki służyły przygotowaniu koni do sezonu wyścigowego na torze na Polu Mokotowskim. Na terenie Moczydła uczyła się również jeździć młodzież z towarzystwa. Największy rozkwit folwarku przypadł na okres międzywojenny, kiedy to kupił go jeden z najbogatszych warszawiaków – Michał Róg. Wówczas Moczydło stało się zapleczem nowego toru wyścigów konnych na Służewcu. Po przyłączeniu w 1951 roku terenów obecnego Ursynowa do Warszawy, właścicielem części gruntów stała się Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Współczesność

Współczesna zabudowa Moczydła – segmenty przy ul. Wełnianej

Początek "nowożytnego" okresu Moczydła przypada na połowę lat 80. XX wieku, wraz z budową na części gruntów folwarcznych osiedla bloków tzw. pasma natolińskiegoWyżyn. Pozostały obszar pozostawał nadal niezurbanizowany aż do połowy lat 90., kiedy to rozpoczęła się budowa nowych osiedli mieszkaniowych na terenach graniczących z obszarem stacji techniczno-postojowej metra. Dziś tereny te znajdują się w obszarze Kabat.

Na terenie Moczydła mieszczą się parafie Ofiarowania Pańskiego i św. Ojca Pio.

Źródła

Zobacz też

Advertisement