Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Zobacz też: zespół przystankowy Ratuszowa-Zoo i zespół przystankowy Zoo.

Aleja Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” prowadząca do głównego wejścia do Ogrodu Zoologicznego

Miejski Ogród Zoologiczny – ogród zoologiczny, przy ul. Ratuszowej 1/3 na Pradze-Północ. Jego powierzchnia wynosi ponad 39 ha.

Historia

Uchwałą magistratu z dnia 14 czerwca 1927 przyjęto decyzję o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego na Pradze. Jego otwarcie dla publiczności nastąpiło 11 marca 1928. Prowadzenie ogrodu powierzono Wenantemu Burdzińskiemu, byłemu dyrektorowi i założycielowi ogrodu zoologicznego w Kijowie. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu stały się zwierzęta z upadłego zwierzyńca Pągowskiego przy ul. Koszykowej 47 oraz mniejszych menażerii.

Po śmierci Wenantego Burdzińskiego dyrektorem ogrodu został Jan Żabiński, człowiek wielkiej wiedzy, miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody.

Podczas wojny teren ogrodu zoologicznego było miejscem, w którym Jan i Antonina Żabińscy udzielali pomocy Żydom. Dzięki ich działaniom wojnę przeżyła m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross. Na kanwie tej historii powstał amerykański film pt. Azyl. Na parterze i w piwnicach zachowanej modernistycznej willi Pod Zwariowaną Gwiazdą, w której mieszkali Żabińscy, znajduje się wystawa związaną z tymi wydarzeniami

Decyzja o odbudowie zoo podjęta została w 1946 i od razu przystąpiono do odbudowy i remontu budynków oraz gromadzenia zwierząt. W lipcu 1948 zoo zostało ponownie otwarte – ze 150 okazami, pochodzącymi głównie z darów od osób prywatnych. Po szybkim rozwoju nastąpiła stagnacja, wobec podjęcia decyzji o przeniesieniu zoo poza granice Warszawy, co zaowocowało długoletnim niedoinwestowaniem.

W 1978 zoo liczyło ok. 2000 okazów zwierząt reprezentujących 380 gatunków. W latach 1970-1978 frekwencja wynosiła ok. 900 000 zwiedzających rocznie. W latach 80. XX wieku zoo znalazło się w planie inwestycyjnym miasta i nastąpiła poprawa – powstały nowe budynki i poprawiły się warunki bytowe zwierząt. W 1990 Ogród razem z parkiem Praskim został wpisany do rejestru zabytków.

W latach 2004-2020 podopieczną zoo była jaguarzyca Beata, wieloletnia maskotka Polonii Warszawa.

Źródło: adaptacja własna na podst. artykułu Ogród Zoologiczny w Warszawie, autorzy, licencja: CC BY-SA 3.0

Obiekty na terenie zoo

  • Słoniarnia
  • Ptaszarnia
  • Herpetarium
  • Małpiarnia
  • Hipopotamiarnia i rekinarium
  • Sala bezkręgowców
  • Wybieg australijski
  • Akwarium
  • Baśniowe zoo – wybieg dostępny dla dzieci

Dyrektorzy

Galeria

Ogród Zoologiczny (pkan).JPG
Ogród Zoologiczny (willa Żabińskiego).JPG
Ogród Zoologiczny (rzeźba lwa).JPG
Ogród Zoologiczny (basen dla fok).JPG
Ogród Zoologiczny karmienie.JPG
Ogród Zoologiczny (wybieg dla małp).JPG
800px-POL warsaw zoo a002.jpg
17.jpg
Ogród Zoologiczny (nosorożec).JPG
Ogród Zoologiczny (tygrysy).JPG
IMG 6883 cr Warszawa Zoo.jpg
ZOO Warszawa (207).JPG
1a4ac2c0f7.jpg
1073145 681882755171633 364270356 o.jpg
Warsaw ZOO - Balearica regulorum.jpg

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.