Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Ulica Sarmacka (2012)

Widok Miasteczka Wilanów od strony Parku Klimczaka. Widok z lotu ptaka (2015)

Miasteczko Wilanów – osiedle położone w zachodniej części dzielnicy Wilanów, na terenie tzw. Pól Wilanowskich bądź Błoni Wilanowskich.

Widok Miasteczka Wilanów z góry (2015)

Ratusz Wilanowski (2015)

Budowa Miasteczka Wilanów

Miasteczko Wilanów widziane z Ursynowa

Koncepcja

Miasteczko Wilanów zaprojektowano w latach 90. XX wieku jako dużą, spójną strukturę osiedlową, jedyne w kraju tak duże osiedle, które powstało w oparciu o projekt zwany ”Masterplanem”.

Głównym założeniem projektu było stworzenie samowystarczalnego osiedla o zróżnicowanych funkcjach (mixed-use), w oparciu o ideę miasta w mieście. Wszystkie wytyczne miały zachęcać przyszłych mieszkańców do poruszania się pieszo, lub na rowerze. Koncepcję tego 169-hektarowego osiedla stworzył Guy C. Perry, architekt, urbanista francusko-amerykańskiego pochodzenia. W 2008 roku projekt Miasteczko Wilanów otrzymał nagrodę urbanistycznej "Doskonałości Roku" od organizacji planistycznej ISOCARP, a w 2010 roku nagrodę Global Award for Excellence organizacji Urban Land Instutite. Miasteczko Wilanów zaprojektowano na terenie Wilanowa Zachodniego, którego obszar obejmuje 420 hektarów, jednak

nie wszystkie nowe osiedla Pól Wilanowskich wchodzą w skład Miasteczka Wilanów.

Masterplan osiedla powstał w oparciu o miejscowe plany zagospodarowania terenu  (rejonu Wilanowa Zachodniego i terenów Przedpola Pałacu Wilanowskiego), które m.in. ograniczają wysokość budynków do maksymalnie 20 metrów. Określa zewnętrzny charakter wyglądu budynków (barwy, wykończenie) nawiązuje do sąsiadującego z Miasteczkiem zespołu pałacowo-parkowego Wilanów. Współczynnik ilości miejsc parkingowych do ilości mieszkań wynosi 1,5.

Kręgosłup osiedla tworzy siatka ulic z kwartałami zabudowy, które od strony arterii tworzą pierzeje, a od wewnątrz posiadają zielone dziedzińce dla mieszkańców.

System oparty jest o historyczne i nowo projektowane osie kompozycyjne i widokowe (al. Wilanowska, Oś Królewska, al. Rzeczpospolitej, Klimczaka). Układ osi tworzy tzw. la patte d'oie (kurzą łapkę). Określił dominanty, którymi są zespół pałacowo-parkowy Wilanów oraz Świątynia Opatrzności Bożej. Na terenie Miasteczka, oprócz budynków mieszkalnych, zostały zaplanowane place miejskie, które są częścią ciągłego, otwartego systemu przestrzeni publicznych i częściowo publicznych. W ich skład wchodzą założenia wodne, park, ścieżki rowerowe, ścieżki do biegania, jak również niektóre dziedzińce wewnątrz kwartałów. Punktem charakterystycznym w planie generalnym było też założenie braku ogrodzeń i reklam w przestrzeni publicznej, oraz zasady umieszczania szyldów na budynkach.

Wszystkie budynki mieszkalne na osiedli musiały posiadać parkingi podziemne. Do kwartałów zaplanowano wiele wejść (około 4), aby zachęcić mieszkańców do spacerowania i szybkiego reagowania w razie zagrożenia. Partery budynków mieszkalnych przeznaczono pod usługi. Ostatnie piętra (piąte) miały mieć fasady cofnięte w głąb traktu, aby na dachach możliwe było stworzenie tarasów. Wjazdy do parkingów podziemnych miały być maksymalnie ukryte, aby nie dominować w krajobrazie. Klatki schodowe były planowane jako przeszklone, by mieszkańcy chodzili po schodach. Materiały elewacyjne swoją elegancją miały nawiązywać do bliskości założenia pałacu wilanowskiego. Plan opierał się na wynikach najnowszych badań dotyczących zrównoważonego planowania miejskiego, oczekiwaniach przyszłych mieszkańców (został przeprowadzony sondaż i analiza opinii publicznej). W celu uniknięcia monotonii, do budowy osiedla zostało zaproszonych kilkunastu deweloperów i biur architektonicznych. Razem mieli stworzyć budynki spójne i wpisujące się w koncepcje- ale nie identyczne. W myśl tej zasady każdy kwartał zabudowy projektowany był przez innego architekta. Przewidziano miejsce na ratusz, centrum kulturalno- handlowo- rozrywkowe, sferę kulturalną, wypoczynkową, biurową i religijną.

Na terenie Miasteczka Wilanów cały czas trwa walka o zmianę koncepcji, niewpisującej się w charakter Miasteczka Galerii Wilanów, której inwestorem jest firma GTC.

Wśród planów na przyszłość jest także dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej, w pobliżu której zbiegają się ulice Franciszka Klimczaka, ks. Prymasa Augusta Hlonda i al. Rzeczypospolitej.

Budowa

Budowa osiedla rozpoczęła się w 2002 roku, do końca 2006 roku oddano do użytku 856 mieszkań. W 2007 roku przybyło dodatkowych 1500 apartamentów. Wzdłuż ul. Klimczaka, będącej główną osią rozbudowy osiedla, ukończono budowę kanałku wodnego wraz z nasadzeniami roślinnymi, tworząc w ten sposób przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. W miarę rozbudowy osiedla na jego terenie zaczęły powstawać budynki usługowe i edukacyjne – publiczne przedszkole i żłobek przy ul. Ledóchowskiej, szkoła niemiecka Willy'ego Brandta, przedszkola prywatne, szpital Medicover, przychodnia, supermarkety, kawiarnie i restauracje. W Miasteczku Wilanów powstają także budynki biurowe w ramach parku biznesowego firmy Polnord, obiekty biurowe firmy Robyg czy Capital Park.

Życie społeczne w Miasteczku Wilanów

Z potrzeby dbania o dzielnicę, powstały tu różne stowarzyszenia pozarządowe, takie jak Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów i Fundacja Nasze Miasteczko. Przedstawiciele mieszkańców zasiadają też w Radzie Dzielnicy.

Szkolnictwo, służba zdrowia i usługi

W miasteczku funkcjonują już publiczny żłobek, przedszkole (przy ul. Urszuli Ledóchowskiej) i przychodnie przy Osi Królewskiej (Przychodnia Wilanów i Przychodnia CITYMED). Na terenie osiedla znajduje się prywatny szpital Medicover, który również ma umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Istnieje tu kilka prywatnych placówek edukacyjne m.in: publiczne przedszkole i żłobek, szkoła niemiecka Willy'ego Brandta, przedszkole brytyjskie, przedszkole Akademia Uśmiechu.

W Miasteczku Wilanów działają liczne supermarkety, są to: Alma, Simply, Fresh-Market, Biedronka, Sezam, a wkrótce otwarty zostanie Piotr i Paweł. Na terenie całego osiedla w parterach budynków funkcjonują rozliczne punkty usługowe, kawiarnie i restauracje. W Miasteczku Wilanów istnieją także budynki biurowe w ramach parku biznesowego firmy Polnord, obiekty biurowe firmy Robyg czy Capital Park.

Nagroda ULI

W 2010 roku Miasteczko Wilanów zostało nagrodzone przez Instytut ULI. Avard for Excellence: EMEA została przyznana za zaprojektowanie i wybudowanie wyróżniającej się dzielnicy. W uzasadnieniu można przeczytać, że zostało docenione zorientowanie dzielnicy na ruch pieszy, architektoniczne bogactwo Miasteczka, które nawiązuje do morfologii Warszawy zniszczonej podczas wojny w XXw. Zostało też docenione, że 169ha osiedle przeznaczone dla ponad 20 000, powstało na zasadach zrównoważonego rozwoju. 

Krytyka

Od ponad dziesięciu lat projekt realizowany jest według Masterplanu. Mimo tego, że był on nagradzany był i doceniany na arenie międzynarodowej, od samego początku inwestycja jest krytykowana przez wielu varsavianistów, a czasem także samych mieszkańców osiedla. 

Publikacje dotyczące Miasteczka Wilanów

  • Kowalewska Agnieszka, "Miasteczko Wilanów – zarządzanie procesem projektowym" [w:] „Miasto – Metropolia – Region”,Tom 3: „Wybrane zagadnienia zarządzania rozwojem przestrzennym miast”, Lorens P., Martyniuk-Pęczek J. (red.), Wydawnictwo Urbanista, Gdańsk 2010, od strony 274.

Galeria

Linki zewnętrzne

Advertisement