Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy szkoły. Zobacz też: Ulica Jasińskiego.

Budynek liceum przy ul. Grochowskiej 346/348

LXXII Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego to położona na Pradze Południe, przy ul. Grochowskiej 346/348, szkoła średnia o prawie stuletnich tradycjach oświatowych i patriotycznych, wchodząca w skład Zespołu Szkół nr 19 w Warszawie.

Szkoła prowadzi wiele programów edukacyjnych i kreuje wiele projektów z zakresu oświaty i kultury. W szkole pracowało i uczyło się wiele wybitnych i znanych działaczy oświatowych, szkoła gościła w swoich progach wiele znanych osobistości. Dyrektorem Szkoły jest mgr Bożena Kozak.

Historia

LXXII LO, powstałe w latach 90. XX wieku z przekształcenia zespołu szkół zawodowych przy WSK PZL, kultywuje tradycje założonego w 1921 roku IV Miejskiego Gimnazjum i Liceum im. gen. Jakuba Jasińskiego, z ul. Skaryszewskiej 8, które w roku 1950 zostało represyjnie zamknięte przez ówczesne, komunistyczne władze. Liceum na Grochowskiej przejęło tradycje przedwojennej szkoły i 4 listopada 1992 r. szkole nadano imię gen. Jakuba Jasińskiego – poety i żołnierza, bohatera Powstania Kościuszkowskiego. Ceremonii poświęcenia Sztandaru dokonał podczas uroczystej Mszy Św. Jego Ekscelencja ks. bp dr Zbigniew Józef Kraszewski.

Początkowo szkoła kształciła w dwóch kierunkach: matematyczno-informatycznym i ogólnym, z czasem oferta edukacyjna liceum i liczba oddziałów rozrosła się.

Linki zewnętrzne

Advertisement