Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Wagon N3 nr tab. 674 na wielkanocnej linii W

Konstal N – wagon tramwajowy produkowany w zakładach Alstom-Konstal (wówczas Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych, później Konstal) w latach 19481956, a także (w mniejszych ilościach) w zakładach Cegielskiego w Poznaniu (przez pewien czas zwanego ZISPO), Gdańskiej Stoczni Remontowej i fabryce Autosan (wówczas Sanocka Fabryka Wagonów „Sanowag”) w Sanoku.

Konstrukcyjnie oparty na niemieckim wagonie KSW (Kriegsstrassenbahnwagen – lit. wojenny wagon tramwajowy), który był skonstruowany pod kątem minimalnego zużycia surowców strategicznych, łatwości obsługi i napraw i możliwości produkcji przez nisko kwalifikowanych robotników. Produkowany był w trzech odmianach N1, N2 i N3, w których dokonywano kolejno drobnych usprawnień. Oprócz wagonu silnikowego produkowany był również wagon doczepny o oznaczeniu ND (N doczepny), który oprócz braku silników elektrycznych i osprzętu elektrycznego związanego z układem napędowym oraz pantografu był identyczny z wagonem silnikowym N.

Tramwaje typu N były eksploatowane w Warszawie w latach 19491969. Skład N + ND uświetnił uroczyste otwarcie trasy W-Z 22 lipca 1949 roku. Wycofywanie ich z eksploatacji zaczęło się w drugiej połowie lat 60. XX wieku i było związane z dostawami nowych wagonów szybkobieżnych typu 13N. Większość z nich trafiła do Szczecina.

W trakcie eksploatacji wagonów dokonywano poprawek i przeróbek, m.in. zastępując oryginalne przesuwne drzwi jednopłatowe dwupłatowymi (jak w 4N), likwidując jedno ze stanowisk motorowego i drzwi dla pasażerów po jednej stronie, tworząc w ten sposób wagon jednokierunkowy (wymagający pętli do zawracania) i dorabiając elektryczny napęd do otwierania i zamykania drzwi. Najdalej idącą przeróbką była przebudowa na przegubowy pojazd trzyczłonowy PN.

Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej wspólnie z Tramwajami Warszawskimi posiada 2 czynne egzemplarze wagonu N: model N1 nr tab. 607 (z pierwszej dostawy w 1949 roku) oraz model N3 nr tab. 674 (oryginalnie dostarczony do Katowic w 1951 roku, nigdy nie kursował liniowo po Warszawie). W zbiorach znajduje się także doczepa ND2 nr tab. 1620.


Advertisement