Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Pesa przy palmie

Linia 9 w Alejach Jerozolimskich

Aleje Jerozolimskie to jeden z głównych ciągów komunikacyjnych miasta, szczególnie jeśli chodzi o komunikację miejską. Według stanu na koniec 2008 roku Alejami kursowało 7 linii tramwajowych oraz 69 linii autobusowych. Historia całej komunikacji miejskiej jest także związana z Alejami i zaczyna się w 1866 roku.

Z Alejami Jerozolimskimi (a właściwie jeszcze ulicą Jerozolimską) związana jest nieodłącznie pierwsza w ogóle w Warszawie linia komunikacji miejskiej - był to tramwaj konny łączący położony przy ulicy Jerozolimskiej róg Marszałkowskiej Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim. Miało to miejsce w grudniu 1866 roku. Od tego momentu nastąpił stały rozwój sieci tramwajowej, choć Aleje Jerozolimskie nie były jednym z głównych ciągów komunikacyjnych. W 1920 roku wzdłuż Alej kursowało 5 linii tramwajowych:

Rozwój sieci tramwajowej w okresie międzywojennym, m.in. budowa linii na Ochotę wzdłuż Grójeckiej czy nowego torowiska na Żelaznej, wpłynął na znaczący wzrost linii tramwajowych w Alejach Jerozolimskich. Wg stanu z sierpnia 1939 roku Alejami kursowało 21 linii tramwajowych (w tym dwie służbowe nocne) oraz 3 linie autobusowe:

Podczas II wojny światowej komunikacja miejska dalej funkcjonowała, nie licząc przerwy podczas kampanii wrześniowej, ustała dopiero w dniu wybuchu powstania warszawskiego. Walki doprowadzają do niemal całkowitego zniszczenia infrastruktury, w szczególności tramwajowej, oraz taboru. W 1945 roku rozpoczęto odgruzowywanie ulic i stopniowe przywracanie ruchu komunikacji miejskiej. Pierwszą powojenną linią puszczoną Alejami Jerozolimskimi była linia W:

Tą linię uruchomiono 23 kwietnia 1945 (dwa dni po pierwszej linii M), ale tą trasą zaczęła kursować 2 czerwca. W dodatku była to linia przeznaczona jedynie dla pracowników niektórych instytucji i tylko za okazaniem stosownej legitymacji. 15 lipca 1945 roku uruchomiono pierwszą ogólnodostępną linię autobusową D:

Była to pierwsza ogólnodostępna linia komunikacji miejskiej, dopiero pięć dni później (20 lipca) na trasy wyruszyły pierwsze linie tramwajowe 1, 3 i 4 na Pradze. Ze względu na fatalny stan i zbytnie użytkowanie taboru autobusowego, de facto odpowiednio przystosowanych ciężarówek, linie autobusowe często był zawieszane bądź ograniczano ich funkcjonowanie. Pierwsza linia tramwajowa na Alejach Jerozolimskich pojawiła się 15 września 1945 roku i była to linia 8:

Do końca 1945 roku odbudowano odcinek od placu Zawiszy do Marszałkowskiej, dzięki czemu można było już wówczas na tym odcinku poruszać się trzema liniami tramwajowymi: 9, 10 i 11. Z autobusów tymczasowo całkowicie zrezygnowano, pierwszą z nich, L, przywrócono do ruchu 15 stycznia 1946 roku z pętlą przy Hotelu Polonia. 22 lipca 1946 roku oddano do użytku odbudowany Most Poniatowskiego wraz z odbudowaną linią tramwajową o nowym rozstawie torów (1435 mm) w przeciwieństwie do przedwojennych (1525 mm). Nową trasą pojechały linie 24 i 25, wkrótce także 23. Do końca roku uruchomiono także linię autobusową M. 22 sierpnia 1947 roku rozpoczęto przekuwanie torów w Alejach Jerozolimskich, co zakończono 10 września. Pod koniec 1947 roku Alejami Jerozolimskimi kursowały linie tramwajowe 8, 9, 10, 23, 24 i 25 oraz autobusowe D, E, M, O, P, U oraz Z.

Wraz z dalszym rozwojem linii komunikacyjnych w Alejach pojawiały się coraz to nowe linie, 14 listopada rozpoczęto stosowanie nowych oznaczeń autobusów typu 1xx, co wniosło zmianę linii D na 101, która pojechała z Dworca Głównego na Towarowej na Dworzec Wschodni. Z czasem miasto rozwijało się coraz bardziej, za czym idzie zwiększona liczba linii tramwajowych i autobusowych, przykładowo pod koniec 1960 roku Alejami Jerozolimskimi kursowało 16 linii tramwajowych oraz 12 autobusowych. Rewolucyjne zmiany przyniosły jednak dopiero lata 70. XX wieku, a szczególnie pierwsza połowa. Do 1973 roku ukończono Aleje Jerozolimskie na zachód od placu Zawiszy, a pierwszą linią, która pomknęła nowym odcinkiem była linia 173. Natomiast w latach 1972-1975 wybudowano Dworzec Centralny, a w 1970 rondo Dmowskiego - wiązało się to z dużą liczbą objazdów i zmian komunikacyjnych. Po zakończeniu tych inwestycji, na koniec 1975 roku, Alejami kursowało 7 linii tramwajowych oraz 34 linie autobusowe (w tym 9 nocnych):

Trzeba zauważyć, że wszystkie linie tramwajowe poruszały się ciągle prosto całymi Alejami - związane jest to z likwidację skrętów dla tramwajów podczas przebudowy skrzyżowań Alei Jerozolimskich z Marszałkowską i Chałubińskiego. Ta sytuacja zachowała się do dzisiaj, pomimo kilkukrotnie urządzanych objazdów w związku m.in. z remontem Mostu Poniatowskiego (1985-1989) czy wymiany torowiska w całych Alejach (2007). Stan komunikacji miejskiej na dzień 17 kwietnia 2018 prezentuje się następująco - kursowało wówczas 6 linii tramwajowych oraz 55 linii autobusowych (w tym 23 nocne):

Advertisement