Komora wodna widziana z drugiej strony ulicy Kłopotowskiego

Zabytek.png
nr w rej.
547

Tympanon

Latarnie

Neptun z tympanonu

Wnętrze budynku

Komora Wodna to klasycystyczny budynek w rejonie Stara Praga na Pradze Północ przy ul. Kłopotowskiego 1 (d. nr 1/3). powstał on w latach 1824-1825. Aktualnie służy on jako siedziba dzielnicowego Urzędu Stanu Cywilnego. Budynek zbudowany został wg projektu Antonio Corazziego.

Budowla wsparta na filarach składa się z wyższego środkowego członu i symetrycznych bocznych skrzydeł. Na fasadzie budynku mieści się płaskorzeźba w trójkątnym tympanonie, wykonana przez Tomasza Accardiego. Ukazany na niej został Neptun na rydwanie zaprzężonym w cztery konie o rybich ogonach. W dolnych rogach trójkątnej płaskorzeźby znajdują się dwa delfiny.

Historia

Komora wodna stanęła w latach 1824-1825 i stanowiła siedzibę urzędników Wydziału Mostowego. Była ona budynkiem w którym pobierano opłaty za przejazd i przewóz towarów mostami łyżwowymi oraz sprawującego nadzór nad mostem.

W roku 1864, po zbudowaniu stałego mostu Kierbedzia zarzucono budowanie mostów łyżwowych i tym samym komora znalazła się na uboczu. Stan budynku zaczął się pogarszać, co spowodowało rozebranie w 1869 r. wschodniego skrzydła. Wschodnie skrzydło przebudowano i podwyższono, a budynek zaczął pełnić funkcję domu mieszkalnego dla pracowników praskiego wodociągu.

Budynek Komory wodnej przetrwał II wojnę światową bez specjalnych zniszczeń, a w latach 1944-1945 mieszkali tutaj saperzy radzieccy budujący most wysokowodny. Po wojnie do budynku ponownie wprowadzili się zwykli lokatorzy.

Nieremontowany gmach niszczał coraz bardziej. Ratunkiem przed rozebraniem było wpisanie budynku do rejestru zabytków 1 lipca 1965 r. Następnie zajmujące komorę Biuro Turystyczne "Juventur" przeprowadziło tam w latach 1975-1978 generalny remont. Przebudowane przed I wojną światową wschodnie skrzydło zostało całkowicie rozebrane, a następnie przywrócono wygląd budynku do pierwotnego stanu, wg projektu Corazziego. W latach późniejszych komorę zajął Urząd Stanu Cywilnego.

W latach 2007-2008 wykonano remont kapitalny budynku. Odnowiono elewację, wymieniono instalacje gazowe, wodno-kanalizacyjne i telekomunikacyjne oraz także część dachu. Zostały tylko stare, drewniane okna. Pod koniec czerwca do budynku wrócił dzielnicowy Urząd Stanu Cywilnego. Od sierpnia 2008 znowu można brać tam śluby.

Stan obecny

W budynku mieści się nowa sala ślubów, która mieści 100 osób, a dla 50 wystarczy miejsc siedzących. Znajduje się tam również Wydział Rejestracji Stanu Cywilnego III, gdzie można także załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją urodzeń, małżeństw, zgonów. Urząd jest czyny od poniedziałku do piątku.

Ciekawostki

  • na budynku umieszczone są tablice z XIX wieku, pokazujące poziomy wody z czasów wiślanych wylewów z lat 1813, 1839 i 1844.

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.