Zabytek.png
nr w rej.
449

Kościół zimą

Ruiny kościoła w czasie II WŚ

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny - kościół rzymskokatolicki archidiecezji warszawskiej, przy ulicy Przyrynek 2 na rogu Kościelnej. Jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem.

Jego budowę rozpoczęto w roku 1409, a konsekrowano w 1411. Fundatorami pierwotnej, jednonawowej budowli byli Anna Danuta Kiejstutówa i Janusz Starszy (książę mazowiecki). Pod koniec XV wieku kościół został rozbudowany przez księcia warszawskiego i zakroczymskiego Bolesława V do formy bazyliki - podwyższono nawę główną zapewniając jej samodzielne oświetlenie i dobudowano nawy boczne (po wojnie odnaleziono datę 1479 na fragmencie polichromii).

W drugiej połowie XVI wieku wzniesiono wieżę przy południowej elewacji kościoła. W latach 1548 i 1569 ludwisarz ze Starej Warszawy, Mateusz (Maciej) Mrugawka, wykonał dzwony do kościoła. Z 1641 roku pochodzi pierwsza wzmianka o zegarze na wieży. W czasie potopu szwedzkiego w 1656 roku kościół został spalony. Odbudowano go staraniem mieszczan około roku 1690 w stylu barokowym (ozdobienie fasady, nowe sklepienia w nawach bocznych). W latach 1709-34 dach pokryto dachówką oraz wzniesiono dwie kaplice: Zwiastowania NMP (później Matki Boskiej Szkaplerznej), przekształconą z dawnej gotyckiej zakrystii, zaś w 1726 ukończono kaplicę św. Barbary. Ponownie zniszczony podczas II wojny światowej: w 1939 uszkodzony, a w 1944 w znacznej części zburzony. Po wojnie został odbudowany w stylu gotyckim według projektu Beaty Trylińskiej i Haliny Kosmólskiej.

Od kościoła wzięła nazwę górka (właściwie stok) bardzo popularny przez dzieci jeżdżące na sankach. Nieznany jest czas wejścia do powszechnej świadomości przekonania o wotywnym charakterze budowli jako podzięce za zwycięstwo pod Grunwaldem.

Parafia Nawiedzenia NMP należy do dekanatu staromiejskiego.

Galeria

NMP.JPG
Kościół Nawiedzenia NMP (Przyrynek, od skarpy.JPG
Kościół NMPv.JPG
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.