Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Neon kina Relax

Budynek kina

Budynek kina (2002)

Budynek kina (1996)

Kino Relax – nieistniejące kino, które mieściło się przy ulicy Złotej 8, w pasażu Wiecha. Budynek zaprojektował Zbigniew Wacławek. Ostatni seans odbył się 27 października 2006 roku. Nowy właściciel planuje w tym miejscu wznieść nowy budynek.

Historia

Budowę kina rozpoczęto w 1965 roku, jeszcze przed ukończeniem Ściany Wschodniej. Nazwę wybrali warszawiacy w plebiscycie Expressu Wieczornego. Pierwszy seans odbył się tam w 1968 roku, był to radziecki film "Wyzwolenie" w reżyserii Jurija Ozierowa z Barbarą Brylską, Janem Englertem i Danielem Olbrychskim.

Twórcy zakładali, że "Relax" będzie kinem premierowo-festiwalowym. Klimatyzowana sala mogła pomieścić 650 osób. Wygięty w łuk ekran liczył 19 metrów szerokości. Kino jako pierwsze w Warszawie było przystosowane do wyświetlania filmów z taśmy 70mm, tzw. super-panoramy. W latach 70. organizowano tam polskie premiery zagranicznych filmów m.in. "Gwiezdnych Wojen" George'a Lucasa.

Po modernizacji w latach 1997-98 Relax znowu stał się najnowocześniejszym kinem w Warszawie. Zamontowano włoski projektor oraz największy w Warszawie (15x7m) ekran perełkowy. Widzowie zasiedli w fotelach kinowych hiszpańskiej produkcji, a z głośników popłynął dźwięk w systemie Dolby Digital Surround EX. Kino liczyło 594 miejsc. Wciąż odbywały się tam pokazy premierowe i przedpremierowe np. "Matrixa" czy "Pianisty."

W kinie gościły sławy z całego świata na przykład aktorzy Mira Sorvino, Morgan Freeman czy reżyser Luc Besson. Relax był głównym kinem Międzynarodowego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

W 2006 roku właściciel kina, spółka Max Film zdecydowała się na jego sprzedaż, motywując to malejącymi wpływami oraz budową Multikina w pobliskich Złotych Tarasach. Decyzję tę oprotestowało wielu filmowców, m.in. Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze i Kazimierz Kutz. Mimo to za około 18,5 mln zł budynek w wakacje 2006 roku został sprzedany firmie Alma, właścicielowi delikatesów. Ostatnim seansem z dnia 27 października 2006 roku była czeska komedia romantyczna "Mężczyzna idealny".

Fizyczna likwidacja kina rozpoczęła się po 1 listopada. Wyposażenie Relaksu zostało rozdzielone pomiędzy inne kina Max Filmu oraz Kino Wisła. Budowa delikatesów miała ruszyć w 2010 roku. Właściciel działki starał się również o postawienie w tym miejscu 185-metrowego wieżowca bądź siedmiokondygnacyjnej, futurystycznej wieży. Ostatecznie zdecydował się na to drugie rozwiązanie, na które we wrześniu 2010 roku uzyskał zgodę magistratu. Mimo to żadne prace dotychczas nie rozpoczęły się.

W 2012 roku budynkiem zainteresował się Wojewódzki Sąd Administracyjny, który z trudem mieści się w dotychczasowym budynku na rogu Jasnej i Boduena. Chciałby on jednak wybudować bardziej tradycyjny budynek o trzypiętrowej podstawie i dziewięciopiętrowej wieży, a pod ziemią znalazłby się dwupiętrowy parking podziemny na 41 samochodów. W budynku znalazłyby się sale rozpraw oraz pomieszczenia biur sądowych.

Ciekawostki

  • Po ostatniej projekcji pokazano dodatkowo sceny zatonięcia statku z filmu "Titanic" Jamesa Camerona.

Linki zewnętrzne

Advertisement