Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Kino Iluzjon (obecnie)

Zabytek.png
nr w rej.
A-713

Kino Iluzjon (przed przebudową)

Kino Iluzjon to kino-muzeum należące to Filmoteki Narodowej mieszące się w dawnym budynku kina Stolica pośrodku skweru Słonimskiego przy ulicy Narbutta. Budynek kina wpisany jest do rejestru zabytków.

Pokazywane są tu stare, klasyczne filmy, organizowane festiwale, przeglądy i pokazy specjalne. Iluzjon powstał w połowie lat 50. i na początku miał swoją siedzibę w Alei Szucha, potem w kinie Polonia i w kinie Śląsk, w to miejsce przeniósł się w 1997 roku. W 1998 roku w plebiscycie Gazety Wyborczej kino zdobyło tytuł "Miejsce Magiczne", a w kwietniu 2001 roku Rada Miasta przyznała Iluzjonowi wyróżnienie i medal "Zasłużony dla Warszawy".

Budynek kina z 1950 roku, choć wpisany do rejestru zabytków, na początku XXI wieku był w tym na tyle złym stanie, że jego dalsze użytkowanie było niebezpieczne. Właściciel nie kwapił się do jego remontu, a Ministerstwo Kultury początkowo nie chciało przejąć budynku i instytucji. Dopiero w listopadzie 2008 kino przeniosło się więc do Biblioteki Narodowej, gdzie początkowo przewidywano, że będzie znajdować się trzy lata. Remont budynku przy ul. Narbutta podjęto jednak dopiero w maju 2011 roku z zamiarem ukończenia go do końca 2011 roku, jednak prace opóźniły się, wobec czego kino otwarto 9 listopada 2012 roku. Koszt przebudowy wyniósł 17 mln złotych.

Podczas prac odnaleziono skrzynię z amunicją z czasów II wojny światowej.

Dane teleadresowe

Linki zewnętrzne

Advertisement