Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Kino Elektronik od Kokarda

Widok na kino Elektronik od strony ul. Kokarda (2015)

Kino Elektronik – kino, które mieści się przy ulicy Zajączka 7, w budynku Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych. Budynek o powierzchni 750 metrów kwadratowych powstał w latach 60. XX wieku.

Historia

Kino Elektronik powstało w latach 60. jako część Zespołu Szkół Ekonomicznych. Projekt budowy został zatwierdzony w 1964 roku i wtedy też wmurowano kamień węgielny pod budowę. W przyszkolnym kinie oprócz tradycyjnych projekcji na scenie wystąpili między innymi Jan Pietrzak, Wojciech Młynarski, Jan Machulski czy Jerzy Zelnik, działał tam także szkolny kabaret i Dyskusyjny Klub Filmowy Frankensteinik – raz na tydzień około setka osób zbierała się by obejrzeć wspólnie wybrany film, po którym odbywała się dyskusja z zaproszonym gościem, a uczestnikami spotkań byli między innymi Andrzej Wajda, Maja Komorowska czy Marek Kondrat.

Dzięki scenie i garderobie na zapleczu oprócz seansów filmowych organizowano również spektakle teatralne i koncerty. Utrzymanie sali kinowej było dla szkoły kosztowne, więc dyrekcja także wynajmowała ją na rozmaite wydarzenia zewnętrzne. Odbyło się między innymi pamiętne dla starszych Żoliborzan spotkanie z uzdrowicielem, który leczył widzów ze sceny na odległość. W późniejszym czasie zdecydowano się podnająć salę żoliborskiemu kinu Wisła, które zajęło się organizacją repertuaru i odbywały się tu wtedy regularne projekcje filmów offowych.

Zajaczka

Widok na ul. Zajączka, po prawej widoczny budynek Zespołu Szkół Elektronicznych i Licealnych w którym mieści się zamknięte wówczas kino (2008)

W latach 90. kino wynajęła firma Vision, która chciała zainwestować w nie i zmienić nazwę na Arizona, jednak plany ostatecznie spełzły na niczym. Ostatni seans w kinie Elektronik odbył się 28 września 2001 roku, pokazano wtedy film „Czekolada” z Juliette Binoche i Johnnym Deppem. Kino zamknięto z powodu kontroli straży pożarnej, która zdecydowała, że kino nie spełnia odpowiednich wymogów, od tego czasu nieużytkowane pomieszczenia niszczały.

W sierpniu 2012 roku przejęciem kina zainteresowała się Warszawska Szkoła Filmowa prowadzona przez Bogusława Lindę i Macieja Ślesickiego. Modernizację chcieli oni rozpocząć od zabezpieczenia dachu, wymiany paździerza na ścianach i PCV na podłodze na inny materiał oraz wymianę instalacji elektrycznej, a także modernizację zachowanych oryginalnych 500 drewnianych foteli. Według planu kino ma zostać przekształcone w nowoczesne centrum kultury „Centrum Inkubator Artystyczny”, stawiające na artystyczne filmy, kluby filmowe i festiwale, kino ma też móc pełnić także funkcję teatru – ma to kosztować ok. 4 miliony złotych, po 2 miliony złotych mają pochłonąć remont i wyposażenie w nowoczesną technologię. Na przejęcie przez nią kina na 15 lat zgodziła się Rada Warszawy. Kino prowadzić będzie Fundacja Edukacji i Sztuki Filmowej Macieja Ślesickiego i Bogusława Lindy „Laterna Magica”, która otrzymała dofinansowanie w wysokości 500 000 złotych na rewitalizację i zakup sprzętu w ramach programu Rozwój Infrastruktury Kultury od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kino Elektronik murale

Murale na budynku kina (2015)

Remont rozpoczął się latem 2013 roku, naprawiono wtedy przeciekający dach, a następnie rozpoczęto kolejne prace przy konstrukcji budynku. W 2014 roku prace przeniosły się do wnętrza, ponadto w sierpniu 2014 roku na ścianach budynku powstały murale inspirowane przedwojennym zagranicznym kinem o powierzchni 750 metrów kwadratowych. Prace remontowe trwały do listopada, a fundacja chciała w kinie zainaugurować rok akademicki 2014/15, jednak kina nie udało się wtedy uruchomić.

Uroczyste otwarcie kina miało miejsce 30 maja 2015 roku, a pierwsze projekcje odbyły się w czerwcu. Kino po remoncie służy zarówno szkołom filmowym jak i jest dostępne dla szerokiej publiczności. Obecnie po wznowieniu działalności na widowni w kinie Elektronik może zasiąść 410 osób. Kino posiada również scenę, co umożliwia wystawianie tam spektakli oraz organizację koncertów, debat, spotkań autorskich. W Elektroniku odbywać się mają także m.in. pokazy etiud nakręconych przez studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej i egzaminy wydziału aktorskiego.

Linki zewnętrzne

Advertisement