Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Kamienica Zofii Kiersnowskiej

Kamienica Zofii Kiersnowskiej – kamienica położona w Śródmieściu Północnym, przy ul. Brackiej 18.

Kamienica powstała pod koniec XIX wieku według projektu Edwarda Lilpopa, w 1900 roku została nadbudowana według projektu Teofila Wiśniewskiego. Pierwotnie uzyskała układ dwupodwórzowy ze szczątkowym podwórkiem na tyłach poprzecznej oficyny. W latach 1910-1915 mieściło się w niej gimnazjum im. Stanisława Kostki, a w okresie międzywojennym gimnazjum Ludwika Lorentza (historii nauczał tutaj syn właściciela, Stanisław Lorentz). Kamienica została nieznacznie uszkodzona i częściowo wypalona podczas powstania warszawskiego, zachowała jednak niemal niezmieniony wygląd fasady, utraciwszy jedynie hełm wieńczący środkowy ryzalit.

Kamienica jest pięciopiętrowa, jednopodwórzowa, eklektyczna z bogatą neobarokową i secesyjną dekoracją asymetrycznej fasady, wysoki dach ozdobiły łukowe przyczółki nad dwoma z trzech wykuszy elewacji, północny fronton zwieńczony był przez pierwotnie bogato dekorowaną wystawkę oraz hełm obeliskowy. Zachowany jest zdobiony przejazd bramny z autentyczną tablicą domofonu z początku XX wieku. W podwórku znajduje się ustawiona na słupie kapliczka.

W podwórzu, przy jednym z wejść umieszczona jest tablica upamiętniająca członków-pracowników spółdzielni pracy „Spólnota”, którzy w latach 1939-1945 oddali swoje życie w walce z najeźdźcą niemieckim. Na tablicy umieszczonych jest 40 nazwisk.

Galeria

Linki zewnętrzne

Advertisement