Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy kamienicy W. Istomina przy Alejach Jerozolimskich 30. Zobacz też: Kamienica Wsiewołoda Istomina (strona ujednoznaczniająca).

Kamienica Istomina nr 30)

Kamienica Wsiewołoda Istomina to pięciopiętrowa kamienica położona przy Alejach Jerozolimskich 30, jej przedwojenny adres brzmiał Aleje Jerozolimskie 6. W kamienicy mieści się klub Metafora.

Kamienica powstała po 1880 roku według projektu Adolfa Wolińskiego i miała pierwotnie trzy piętra, posiadała jedno, zamknięte podwórko i neorenesansowy detal. Fasada charakteryzowała się dwoma bocznymi ryzalitami. Kamienica została uszkodzona w 1944 roku, po wojnie nie wyburzono jej ruin, a w 1948 roku przystąpiono do jej odbudowy. Podczas niej wyburzono oficyny i ujednolicono jej fasadę z sąsiednimi kamienicami nr 28, nr 32 oraz nr 34. Jednocześnie nadbudowano ją, aby dorównać wysokością do sąsiednich budynków, usunięto wszelki detal. Wewnątrz zachowała się jednak klatka schodowa z marmurowymi stopniami i żeliwnymi balustradami.

Na budynku umieszczona jest ponadto tablica upamiętniająca fakt, że w tym domu odbył się w dniach 31 stycznia – 2 lutego 1926 roku pierwszy zjazd kół młodzieży Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych, na którym powołano Organizację Młodzieży Turystycznej Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego. Natomiast 5 sierpnia 2012 roku na budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą Andrzeja Leppera, który pracował w znajdującej się w tym budynku siedzibie partii.

Galeria

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.